Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mostar, válkou rozdělené město spojil fotbalový klub

Média

  7:00
PRAHA - Na jedné straně ulice sídlí bosenský fotbalový klub Velež Mostar, na druhé Zrinjský chorvatský sportovní klub Mostar. Jak myšlenka založit klub společný spojila válkou rozdělené město, vypráví italský koprodukční dokument.

Fotbalový klub se znovu snaží spojit válkou rozdělené město Mostar. foto: Reprofoto

Válka rozdělila Jugoslávii a nacionalismus rozdělil město Mostar. V bosenské válce devadesátých let byl místem prudkých etnických střetů, které přetrvaly do současnosti. Mezi tamějším chorvatským a bosenským klubem stále vládne napětí. Ve vyšších ligách je to ale mnohem drsnější. Hooligans se o vypjatou atmosféru při zápasech dokáží spolehlivě postarat. 

Fotbalový trenér Durakovič ale zatoužil po tom, aby v Mostaru už mladí hráči na sváry a smrt zapomněli. A tak založil společný klub Mostar United. Jeho cílem je jediné: pomoct klukům z obou částí města vypořádat se s minulostí a probudit v nich přátelství, a to nejen na hřišti, ale i mimo něj.

"Když lidi drží při sobě, dokáží všechno. Přátelé, ti jsou nejsilnější, ale když se začnou rozdělovat, tak to znamená konec," promlouvá mladým fotbalistům do duše jejich trenér.

Dokumentární snímek režisérky Claudiy Tosi s názvem Mostar United odvysílá ve čtvrtek od 22:20 druhý kanál České televize.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...