Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Důchodci si od ledna polepší v průměru o 805 korun. Do výpočtu se podepsal covid

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Poslední dopočty závislé na údajích o růstu cen jsou hotové a penzisti to tak už vědí s jistotou: průměrný důchod se od prvního ledna zvýší o 805 korun. Tři sta korun je příspěvek nad zákonnou valorizaci, který už schválil parlament a dostane ho každý důchodce. Zákonem danou složku spočetlo ministerstvo práce až nyní a v průměru bude činit 505 korun.
  12:01

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová připomněla, že důchody se v posledních letech zvyšovaly v průměru každoročně o 900 korun. Loni penzisté získali jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun. „Tentokrát je ale zákonná valorizace nižší, než byla v předchozích letech. Do výpočtu se totiž promítá především nižší růst reálných mezd způsobený koronavirovou krizí,“ upozornila ministryně.

Chcete se mít v důchodu jako v bavlnce? Najděte si dobře placenou práci na portálu jobDNES.cz.

Důchody budou po zvýšení o zmíněných 805 korun dosahovat v průměru
16 280 korun, což odpovídá zhruba 43 procentům průměrné mzdy. To Maláčová považuje za nedostatečné, zmíněný poměr by se podle ní měl v budoucnu blížit k 50 procentům.

Konkrétní nový důchod se bude vypočítávat tak, že se k jeho solidární složce základní výměry připočte 350 korun, přičemž základní výměra penzí po Novém roce vzroste na 3 900 korun. K zásluhové části procentní výměry se připočte 1,3 procenta její nynější výše  plus 300 korun.

Odborníci dlouhodobě upozorňují, že český penzijní systém vyžaduje reformu a navyšování obsažené například ve vizi ministryně Maláčové není možné bez zajištění zdrojů. 

„V této podobě je návrh ekonomicky nerealizovatelný a neumím si představit, že by se pro něj našla shoda,“ uvedla například v rozhovoru pro MF DNES ekonomka Eva Zamrazilová.

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...