Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Můj úspěch v Chytrém portfoliu byla velká náhoda, říká vítěz Jakub

Vítěz Chytrého portfolia Jakub Pavlíček s rodinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz Chytrého portfolia Jakub Pavlíček s rodinou. |

PRAHA V soutěži Chytré portfolio získal hlavní výhru 50 tisíc korun osmadvacetiletý Jakub Pavlíček s přezdívkou Jakubovo . Vložený virtuální milion dokázalo jím sestavené akciové portfolio zhodnotit o 285 681 korun. "Přiznám se, že to byla náhoda. Nevyznám se příliš v burze a nesleduji ani akciové trhy. O soutěži mi řekl otec a moje portfolio bylo výsledkem okamžitého nápadu," řekl výherce v rozhovoru pro LN.

Těsně za ním se umístil soutěžící Josef Krejčí s nickem Krejca, který vydělal jen o 2728 Kč méně. Ani on však neodejde s prázdnou, čeká na něj certifikát na odběr zlata v hodnotě 30 tisíc korun. "O výběru těchto akcií jsem přemýšlel několik měsíců ještě před touto soutěží, aniž bych věděl, že se uskuteční," okomentoval své portfolio Krejčí.

Chytré portfolio

"Byla to velká náhoda"

Vítěz Chytrého portfolia Jakub Pavlíček vyhrál 50 tisíc korun.
Výhercem hry Chytré portfolio se po pátečním dramatickém finále stal osmadvacetiletý Jakub Pavlíček z Prahy. Pracuje jako koordinátor v občanském sdružení Asistence, které pomáhá lidem s postižením zapojovat se do běžného života.

LN Jaká byla vaše investiční strategie? Svou investici jste promýšlel nebo byla dílem náhody?
Přiznám se, že to byla náhoda. Nevyznám se příliš v burze a nesleduji ani akciové trhy. O soutěži mi řekl otec a moje portfolio bylo výsledkem okamžitého nápadu.

LN Sledoval jste pravidelně jak si vaše portfolio vede?
Průběžné výsledky jsem sledoval, ale ne kažký den. Závěr byl pěkně napínavý.

LN V posledních dnech vás v čele žebříčku předběhl Krejca a pak i Plus. Věřil jste, že nakonec zvítězíte?
Poté, co jsem se začátkem ledna začal objevovat na prvním místě, jsem začal doufat, že by to mohlo vyjít. Věřit jsem že vyhraju, ale kdyby to nevyšlo, tak by to prostě nevyšlo.

LN Vrhnete se teď na skutečné investování na burze?
V současné době na to nemám prostředky. Výhra se bude hodit, živím rodinu a mám hypotéku. Soutěž však byla rozhodně inspirující, takže to někdy v budoucnu možná zkusím. Pak bych to ale nenechal náhodě jako teď a lépe bych si vše připravil. Takové štěstí se totiž už asi nebude opakovat.

"Jakub vyhrál po zásluze, protože odhalil soutěžní mechanismus a zvolil správnou strategii," říká jeden z autorů projektu Štěpán Trojánek. Nejvyšší naději na výhru totiž měla portfolia minimálně diverzifikovaná, tedy rozložená pouze mezi 3 akciové tituly. Dále bylo nutné trefit se s touto trojicí titulů na ty, jež vykáží nejvyšší výnos, což se právě Jakubovi povedlo. 

Hráčům se vyplatila odvaha, protože suverénně nejvýkonnějšími byly po dobu trvání soutěže akcie AAA, které si připsaly téměř 40 %. Do svých portfolií je přitom zařadila méně než pětina soutěžících. Naopak další v pořadí, akcie NWR, které zhodnotily téměř o 30 %, byly poměrně populární volbou. Nejhůře dopadli soutěžící, co vsadili na akcie developera ECM, který se potýká s dlouhodobými problémy, což se promítlo i do cen jeho akcií, které ztratily přes 40 %.

Úspěšní byli muži, propadli učitelé
V souboji pohlaví nakonec zvítězili těsně muži a to přesto, že po většinu času vedly ženy. Muži ale nakonec lépe odhadli vývoj v závěrečné fázi soutěže. Přestože v žebříčku zaměstnání vedli dlouhou dobu rodiče na rodičovské, nakonec se museli sklonit před finančními poradci.

Těm se začalo dařit, jak to často bývá i v praxi, když celý trh začal stoupat. Rizikovost a výnos portfolia nejlépe dokázali vyváži právníci, naopak nejhůře paradoxně finanční analytici. Jejich v průměru riskantnější strategie se tedy nevyplatila. Nejhůře ze všech ve finále investovali učitelé. "Z celé soutěže nám tedy vyšlo, že nejlepšími akciovými investory jsou, nepřekvapivě, muži - finanční poradci," říká po analýze výsledků Trojánek.

Vítěz Chytrého portfolia Jakub Pavlíček s rodinou.

Dramatický páteční závěr
Během pátečního finiše však vůbec ještě nebylo jisté kdo titul nejlepšího investora odnese. Pražskou burzu zasáhly silné cenové turbulence, které hrozily, že konečný pořadím docela zamíchají. Vítěz Jakub Pavlíček uvedl jako svou investiční strategii "nápad". Jeho portfolio tvoří ze 40 procent akcie NWR, stejný podíl pak má i titul AAA. Zajímavé je, že úplně stejný objem těchto akcií si do portfolia vybralo dalších pět hráčů v čele konečného žebříčku.

Investiční hra Chytré portfolioNakonec však rozhodlo zbylých 20 procent investovaných z počátečního milionu. Ty náš vítěz vsadil na KITD. Druhý v pořadí, Krejca, je rozdělil mezi ERSTE a Komerční banku, což ho stálo první příčku, na které byl ještě den před závěrem soutěže.

Velkým překvapením je výsledek maskota soutěže - opičáka Joeyho. V rámci speciálních portfolií, kde obsadil druhé místo, za sebou nechal nejen zkušeného investora Michala Horáčka, ale i finanční analytiky, poradce i dlouhou dobu dominující rodiče na rodičovské.

Opičák Joey

Lépe než on dokázala investovat jen necelá třetina soutěžících. Výnos jeho portfolia překonal také průměr trhu. V posledních dnech Joye vedl nelítosný souboj se samotným Chytrým portfoliem, sestaveným pomocí metody crowdsourcingu z portfolií soutěžících.

A jak zafungovala testovaná metoda crowdsourcingu? "S výsledkem Chytrého Portfolia jsme spokojeni, mezi speciálními portfolii zvítězilo a hlavně dokázalo překonat výkonnostně index PX. To dokazuje, že spojení crowdsourcingu a investování dává smysl," uzavírá Trojánek.

"Jakubovi gratuluji, vyhrál zaslouženě"

Druhý vítěz Chytrého portfolia Josef Krejčí vyhrál zlato za 30 tisíc korun.
Vítězství v Chyrém portfoliu mu uteklo jen o dvě desetiny procenta. Pětatřicetiletý uředník Josef Krejčí z malé vísky Veselá na Vysočině není v investování nováčkem a vítězi výhru přeje. Jakožto druhý v pořadí získal certifikát na zlato v hodnotě 30 tisíc korun.

LN Jaká byla vaše investiční strategie? Svou investici jste promýšlel nebo byla dílem náhody?
O výběru těchto akcií jsem přemýšlel několik měsíců ještě před touto soutěží, aniž bych věděl, že se uskuteční. Bylo to hlavně proto, že akcie v portfoliu bych použil i v případě své skutečné investice.

LN Sledoval jste pravidelně jak si Vaše portfolio vede?
Ano, vývoj akcií jsem sledoval denně.

LN Vrhnete se teď do skutečného investování na burze?
V minulosti jsem drobně investoval. Moje poslední investice byla do Českých radiokomunikací (zde to skončilo vyvlastněním v roce 2006). Myslím si, že pro drobného investora je dnes velice těžké investovat vlastní prostředky, přestože má poměrně dostatek informací.Takže v případě skutečné investice bych hodně přemýšlel.

LN V posledních dnech jste byl v čele žebříčku, nakonec Vás však o 0,27 % předběhl Jakubovo, mrzí Vás, že to bylo tak těsné?
Samozřejmě, tak těsná prohra zamrzí, ale Jakubovo byl na prvním místě dlouhodobě, a proto si myslím, že jeho vítězství je zasloužené. A touto cestou bych mu rád pogratuloval.

LN Výběr svého portfolia jste provedl už první den, kdy to bylo možné. Byl to záměr?
Můj brzký výběr nebyl záměrem, je však možné, že z hlediska taktiky by bylo lepší počkat na poslední den.

LN Sledujete akciové trhy?
Sleduji je každý den již řadu let, jak na internetu, tak i veškerá zpravodajství na ČT24.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!