Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Murdochovi se nelíbí 'stranický' závěr zprávy o odposleších

Média

  7:00
LONDÝN - Australský mediální magnát Rupert Murdoch v reakci na ostře kritickou zprávu výboru britského parlamentu připustil, že jeho společnost měla rychleji zakročit proti nepravostem, jakými byly odposlechy v jeho nedělníku News of the World.

Rupert Murdoch před výborem foto: Reuters

Současně ale kritizoval "velmi stranické" závěry parlamentní zprávy. Poslanci se shodli, že magnát "vědomě zavíral oči nad tím, co se v jeho společnostech děje". Odmítli tak jeho obhajobu, že před ním zaměstnanci bulvárního týdeníku odposlechy tajili. "Rupert Murdoch slepotu předstíral," tvrdí členové parlamentního výboru pro kulturu, média a sport ve své zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

Murdochova globální společnost News Corporation v prohlášení uvedla, že vyšetřování výboru odhalilo některé "nepříjemné pravdy", včetně té, že "reakce na nepravosti byla příliš pomalá a příliš defenzivní a že někteří naši zaměstnanci nevypovídali před parlamentem pravdivě".

Současně prohlášení odmítlo "nepodložené a velmi stranické útoky" na Murdocha. Připomnělo také, že závěr o Murdochově způsobilosti vést velkou společnost část členů výboru odmítla. Proti této části zprávy byli čtyři členové výboru z Konzervativní strany.

Zleva James Murdoch, Rupert Murdoch, Rebekah Brooksová

Britská média upozorňují, že závěr o způsobilosti směřuje na britský regulační úřad Ofcom. Úřad již od propuknutí skandálu kolem odposlechů zkoumá licenci televize BSkyB, ve které má největší podíl News Corporation - 39 procent akcií.

Při posuzování licence hraje klíčovou úlohu právě "způsobilost a zachovalost" majitele licence. Pokud by Ofcom došel k závěru, že News Corporation tuto podmínku nesplňuje, musela by prodat část svého podílu v BSkyB, aby neměla kontrolní balík. Tato podmínka není právně jasně definována a záleží tedy na úsudku Ofcom, jak se rozhodne.

Policie zatkla 43 osob

Parlamentní výbor uvedl, že tvrzení Murdocha i jeho syna Jamese o tom, že o nelegálních praktikách nevěděli, se nedá věřit. "NoW a News International výboru lhaly o povaze a rozsahu vyšetřování, které údajně v souvislosti s odposlechy provedly, vydávaly prohlášení, o nichž věděly, že nejsou plně pravdivá, neposkytly dokumenty, které by pomohly pravdu odhalit," stojí v závěrečné zprávě. News International (NI) sdružuje Murdochovy britské listy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

James Murdoch tvrdil, že o praktikách nevěděl, ale přiznal, že je chybou, že je neodhalil včas. Kvůli aféře začátkem dubna odstoupil z funkce předsedy správní rady BSkyB a v únoru rezignoval na funkci předsedy NI. Zatčeno bylo už 43 lidí, mezi nim 25 zaměstnanců NI. Odškodnění postižených osob, k nimž patří celebrity i politici, Murdocha stálo miliony.

Cameron se s Murdochem scházel často

Aféra se den před místními volbami nepříjemně dotýká i premiéra Davida Camerona, který čelí kritice, že měl k Murdochovi příliš blízko. Jeho vláda dala loni na jaře souhlas s tím, aby News Corporation převzala zbytek lukrativní BSkyB. Murdoch byl nucen obchod zrušit po propuknutí skandálu s odposlechy.

Cameron v pondělí odmítl vyšetřování ministra kultury Jeremyho Hunta, přestože se ukázalo, že byl kvůli obchodu kolem BSkyB v častém kontaktu s Murdochovými lidmi. Ukázalo se také, že Cameron se scházel s Murdochem a jeho spolupracovníky mnohem častěji, než původně tvrdil.

Autoři: ,