130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Padne dohoda kolem Twitteru? Investoři spekulují o vycouvaní Elona Muska

Ekonomika
  •   15:05
Investoři po celém světě začínají spekulovat o tom, že Elon Musk nedokončí ohlášenou akvizici sítě Twitter za 44 miliard amerických dolarů. Na plánovaný obchod kolem Twitteru totiž třeba značně doplatila automobilka Tesla. Obavy investorů proto srazily cenu akcií Twitteru na nejnižší úroveň od oznámení chystané transakce.

Musk by v případě odstoupení od ohlášené dohody čelil sankci v podobě jedné miliardy amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 23 miliard korun. Agentura Reuters ale informovala, že někteří investoři to vzhledem k nastalým okolnostem nevnímají jako příliš velkou překážku.

Podnikání Elona Muska dostalo v uplynulých dnech kvůli chystané akvizici sítě Twitter tvrdou ránu. Investoři hromadně opouští Muskovu automobilku Tesla a cena akcií této firmy kvůli tomu značně klesá. Od odhalení Muskova podílu na fungování Twitteru dokonce o pětinu. Investoři se totiž obávají, že Musk může svůj obchod kolem Twitteru financovat prostřednictvím prodeje akcií Tesly. Jenom během úterý klesla cena akcií této automobilky o více než 12 procent.

Pokud ale obchod kolem Twitteru padne, vrátí se pravděpodobně cena akcií Tesla zpět na původní úroveň. V takovém případě to tak více než vyrovná ztrátu z odstoupení od ohlášené koupě společnosti Twitter, což potvrzují i analytici, podle kterých tato sankce není pro Muska dostatečně motivující.

„V kontextu jeho čistého jmění a velikosti transakce je poplatek menší, než by se dalo očekávat,“ řekl agentuře Reuters Roy Behren z investiční společnosti Westchester Capital Management.

Pro Muska je zároveň problematické, že jeho podnikání je do velké míry závislé na Číně. Tamější režim ale se sítí Twitter příliš nesouzní, na což by Muskovo podnikání mohlo i v globálním pohledu značně doplatit.

Ohlášená akvizice Twitteru se nelíbí ani zastáncům změny klimatu. Ti upozorňují, že Musk dlouhodobě hovoří o následcích, které mohou kvůli probíhajícím změnám na celý svět dopadnout. Musk je v této souvislosti pod palbou kritiky, že mohl finance na ovládnutí Twitteru využít úplně jiným způsobem, a to tím, který by souvisel s oblastí životního prostředí.

Investoři také stále častěji zmiňují, že Musk své názory i postoje obecně velmi často mění.

Příkladem je třeba jen několik týdnů stará Muskova představa o svém budoucím působení v představenstvu společnosti Twitter. Po zveřejnění svého více než devítiprocentního podílu na fungování firmy totiž ohlásil, že do něj plánuje zasednout. Brzy si to však rozmyslel a součástí představenstva se vůbec nestal.

Akcie Twitteru ve středu kvůli obavám poklesly o 2,1 procenta na 48,68 amerických dolarů. To je však skoro šest dolarů velký rozdíl oproti ceně, za kterou Musk akcie společnosti Twitter chce nakoupit. Analytici agentury Reuters spočítali, že momentálně je asi šedesátiprocentní šance, že k dokončení celé transakce nakonec opravdu dojde.

Autor: jla
  • Vybrali jsme pro Vás