Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Muskův Neuralink má opravit poškozený mozek či vrátit zrak. První čip chce člověku implantovat do roka

Elon Musk foto: Reuters

Vedle svých hlavních projektů, vesmírného SpaceX a automobilky Tesla, se miliardář Elon Musk věnuje vývoji mozkového implantátu Neuralink. Zařízení původně mělo lidem usnadnit jejich propojení s umělou inteligencí. Musk ale nedávno zmínil, že by mohlo řešit i poškození zraku, sluchu či potíže s pamětí. Prvnímu člověku jej chce implantovat už do roka.
  12:35

O cílech startupu Neuralink, který vznikl už v roce 2016, promluvil osmačtyřicetiletý vizionář teprve loni. Původně měl sloužit k usnadnění propojení člověka a umělé inteligence tak, aby člověku umožnil například ovládat mobilní telefon či počítač pomocí vjemů. V nedávném podcastu Joea Rogana ale Musk promluvil o větších ambicích projektu – léčit traumata způsobená poškozením mozku.

Systém by měl fungovat na základě mozkového implantátu velkého zhruba jako menší chytré hodinky. Pacientovi by lékaři do lebky vyvrtali otvor a asi dva až tři milimetry pod povrch mozku by speciálně vyvinutý precizní robot vložil elektrody. Po implantaci se rána klasicky zašije.

Elektrické náboje Neuralinku by pak měly nahradit funkci narušených neuronů mozku a tím obnovit třeba poškozený zrak, sluch nebo ztrátu paměti. Zlepšit by podle Muska Neuralink mohl dokonce koordinaci končetin, která je v důsledku nemoci mozku poškozena. „V principu by mohl opravit jakoukoli vadu mozku,“ řekl. 

Celý systém by měl fungovat na základě odlišných frekvencí signálů a po technické stránce má disponovat také konektivitou na Bluetooth nebo bezdrátovým nabíjením. Zařízení by mělo být možné bez problému vyměnit nebo odstranit. 

Ač to zní jako hudba budoucnosti, podle Muskových slov by mohli první lidé Neuralink dostat už do roka. Cesta na operační sály ale povede přes řadu regulačních úřadů i etických otázek.

Testování prototypů zatím úspěšně probíhá na zvířatech, včetně primátů. Minulý rok se ukázalo, že opice byla pomocí vlastních vjemů skutečně schopna ovládat počítač. 

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat