Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mýtné brány hořely v Česku třikrát. Útočníci je ničili i montážní pěnou

Ekonomika

  16:00
HULÍN - Anarchistická skupina podle policie loni v květnu zapálila mýtnou bránu u Hulína na dálnici D1. Nebylo to ale poprvé, kdy někdo zničil ohněm toto monitorovací zařízení. První mýtná brána hořela v září roku 2010. Ještě předtím někdo ničil mýtné kamery montážní pěnou.

Žhářský útok na mýtnou bránu poblíž města Hulín. foto: Zdroj: MYTO CZ

Policejní dokumenty související s úterním zadržením levicových radikálů hovoří o tom, že skupina zapálila jednu bránu – v květnu 2014. Lidovky.cz ovšem zjistily, že útoků na „výběrčí“ techniku bylo v minulosti ještě pět, byť není zřejmé, že měly stejné pachatele.

K prvním třem útokům došlo před rokem 2010 a ničivým nástrojem byla montážní pěna.

„Šlo o tři brány na moravských rychlostních silnicích. Pachatelé na ně vylezli a do kamer vstříkli montážní pěnu, čímž je zničili,“ popsal pro Lidovky.cz David Šimoník ze společnosti Kapsch, která v Česku mýtný systém spravuje.

Další agrese vůči těmto zařízením pokračovala na třech různých místech - a to v září 2010, dubnu 2011 a nakonec v květnu 2014. Nástrojem této „série“ byl oheň. Útočníci vždy zapálili ovládací skříně k mýtné bráně.

KDE HOŘELY BRÁNY

  • Dálnice D1, 301. kilometr mezi Olomoucí a Ostravou

září 2010

škoda 4,8 milionu

  • Dálnice D1, 55. kilometr u Soutic (okres benešov) 

duben 2011

škoda 7 miliony

  • Dálnice D1, 263. kilometr mezi Hulínem a Kroměříží 

květen 2014

škoda 3,5 milionu

Logicky se tedy nabízí, že mohlo jít o stejné pachatele nebo sympatizanty téže skupiny.

„Ve všech případech jsme policii poskytli součinnost. Více je ale komentovat nebudeme, vyšetřování pokračuje,“ uvedl Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), kterému brány patří. Škoda na třech zapálených zařízeních dosáhla zhruba patnácti milionů korun.

K zatím poslednímu útoku – u Hulína v květnu 2014 – se extremisté ze Sítě revolučních buněk přihlásili na svých webových stránkách.

Žhářský útok na mýtnou bránu poblíž města Hulín.
Žhářský útok na mýtnou bránu poblíž města Hulín.

„Způsobili jsme materiální škodu strukturám a firmám, které těží a bohatnou ze sledování lidí. Dále se domníváme, že kamerové systémy slouží jako alibi k tomu, proč nedělat přímé akce. Kamery však nejsou všemocné,“ uvedli anarchisté v prohlášení.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat