Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mýtné: zájem má i Telecom

Ekonomika

  11:58
PRAHA - Společnosti Eltodo a Český Telecom mají zájem spolupracovat s budoucím dodavatelem mýtného systému pro Českou republiku. Telecom by mohl nabídnout síť pro přenos dat nebo zúčtovací systém, Eltodo by se mohlo podílet na stavbě.
Mýtné (ilustrační foto)

Mýtné (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Společnosti totiž jednají o případné spolupráci s firmou Kapsch, kterou doporučí české vládě hodnotící komise ministerstva dopravy jako vítěze tendru.

"S Českým Telecomem nyní opravdu jednáme," sdělil včera LN obchodní ředitel společnosti Kapsch Karel Černý.

Boj o miliardovou zakázku jde do finiše a provází ho ostrá kritika. Po stížnostech firem, které do tendru na mýtné vůbec nešly, přicházejí nyní námitky těch, které hodnoticí komise ze soutěže vyloučila.

Jak LN potvrdil zdroj z ministerstva dopravy, meziresortní desetičlenná komise poté, co za nejvýhodnější označila nabídku rakouské společnosti Kapsch, vyloučila ostatní tři zájemce. "Ostatní byli vyloučení kvůli formálním nedostatkům jejich nabídek," uvedl zdroj.

Za formální nedostatek přitom mohou být považovány i pouhé grafické nepřesnosti. Podle zástupců vyřazených firem je podivné nejen to, že komise rozhodla tak brzy, ale že najednou vyloučila tři zájemce. Jednotlivé nabídky přitom obsahovaly několikasetstránkové dokumentace.

"Jenom naše nabídka měla 1250 stránek," uvedl Martin Beneš za konsorcium Ascom Fela, které nabízelo zprovoznit mýto za 15 miliard korun. To byla cenově nejvýhodnější nabídka. Mezi vyloučenými byly také další dvě konsorcia A-Way a italské Autostrade.

Cena nabídky měla v konečném bodování váhu 60 procent. Další body se získávaly například za rychlost spuštění systému.

Nabídka vítěze byla druhá nejhorší. I tak ale bude firma Kapsch příští týden doporučena ministrem dopravy Milanem Šimonovským vládě, aby její vítězství potvrdila.

"Sám jsem zvědav, jak vláda ve středu rozhodne, teprve pak budeme jednat," dodal Beneš. Nelze proto vyloučit, že vyřazené firmy, které se až dosud k tendru odmítly vyjadřovat, soutěž nakonec opravdu soudně napadnou.

Autor: