Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na bydlení si Češi půjčují víc. Letos si půjčili rekordních 293 miliard

Ekonomika

  10:17
Praha - Půjčky na bydlení letos trhaly rekordy – růstu úrokových sazeb i cen nemovitostí a v neposlední řadě přísnější regulaci ze strany České národní banky navzdory. Přestože kvůli přísnější regulaci ČNB ubylo hypoték, Češi si letos na bydlení půjčili rekordních 293 miliard.

„Hypotéky letos dosáhnou až téměř k hodnotě 220 miliard korun a úvěry ze stavebního spoření téměř jistě překročí 73 miliard korun. V součtu dosáhne financování bydlení hodnoty 293 miliard korun, což je historický rekord,“ odhaduje Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance. Loni přitom banky a stavební spořitelny poskytly na úvěrech zhruba 289 miliard korun.

Hypoték ubylo

Skutečností přitom je, že zájem o samotné hypotéky v průběhu letošního roku klesal jak objemově, tak početně. Za uplynulých 11 měsíců objem sjednaných hypoték dosáhl 203,5 miliardy korun. To je v porovnání s loňským rokem o dvě miliardy méně.

„V prosinci se rozdíl více projeví, neboť vloni se poskytl objem za 20 miliard korun, letos to bude okolo 15 až 16 miliard, pokles hypotečního trhu v objemu odhadujeme o přibližně tři procenta,“ vypočítal Ostatek. Počet sjednaných úvěrů je přitom ještě výraznější. Loni za 11 měsíců bylo sjednáno lehce nad sto tisíc hypoték, letos je to za stejnou dobu necelých 93 tisíc půjček na bydlení.
„Oproti minulému roku by pokles počtu úvěrů měl být okolo deseti procent a pokles v objemech maximálně v jednotkách procent – tam se projevily rostoucí ceny nemovitostí,“ vysvětluje Josef Rajdl, hypoteční analytik společnosti Fincentrum.

Regulace funguje

Hlavní příčinou poklesu je však nová regulace ČNB, která platí od října. Ta po bankách požaduje, aby hypotéku schvalovaly jen těm žadatelům, jejichž celkový dluh včetně sjednávané hypotéky nepřesáhl devítinásobek jejich ročního čistého příjmu a měsíční splátka dluhů nebyla vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat