Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na D1 budou povinné zimní pneumatiky

  13:44
PRAHA - Řidiči pozor! Na části dálnice D1 na Vysočině budete muset mít zimní pneumatiky, a to už od zítřka. Pokud teplota klesne pod pět stupňů Celsia bude zimní přezutí povinné v kritickém úseku mezi Humpolcem a Jihlavou. Na poslední chvíli o tom rozhodlo Ministerstvo dopravy.

Nová dopravní značka. foto: ministerstvodopravy.cz

"Rozhodli jsme se před zimou ochránit ten nejkritičtější úsek dálnice. Nechceme, aby se opakovala situace, že se kvůli jednomu nezodpovědnému řidiči na letních gumách zastaví celá dálnice," řekl LN Jakub Ptačínský z tiskového odboru Ministerstva dopravy.

Povinnost obout zimní pneumatiky v úseku 90. - 112. kilometru dálnice D1 bude platit od listopadu do dubna. "Nevím, jestli stihneme, aby dopravní značka byla na dálnici přesně o půlnoci na 1. listopad, ale nejpozději v prvních listopadových dnech se tam objeví," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka s tím, že značka bude mít dodatkovou tabulku: Při teplotách pod pět stupňů Celsia. O záměru Ministerstva dopravy informoval server Aktualne.cz.

Řidič v autě s letními pneumatikami podle serveru riskuje pokutu až 2000 korun a navíc jeden trestný bod. "Přestupek je ale možné řešit i domluvou. Sankce je nula až 2000," vysvětlil Hanzelka. O umístění značek Zimní výbava a Zimní výbava - konec rozhodují kromě ministerstva i kraje a obce s rozšířenou působností.

Poslanec Miloslav Kala kritizuje, že motorista nemá moc šancí se dopředu dozvědět, kde přesně nové dopravní značky platí. A jak se omezení případně vyhnout, aby neriskoval pokutu, když nebude mít zimní výbavu. "Řidič neví, kudy může jet," řekl Kala. Hanzelka ale uvedl, že aktualizovaný seznam je zveřejněn na stránkách Ředitelství silnic a dálnic. "Předpokládáme ale, že těch značek moc nebude," konstatoval.

S rozmístěním nových počítá Královéhradecký kraj. "Všichni motoristé, kteří pojedou do oblasti Krkonoš či Orlických hor, se budou od listopadu setkávat na příjezdových cestách s novou dopravní značkou," oznámilo vedení kraje.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat