Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na druhý nejvyšší post Fedu možná nastoupí Yellenová. Nominuje ji Obama

Ekonomika

  10:04
Washington - Americký prezident Barack Obama se chystá nominovat na funkci místopředsedkyně Rady guvernérů americké centrální banky (Fed) Janet Yellenovou (62). Ta by tedy mohla obsadit druhou nejvyšší pozici v rámci Fedu, hned za šéfem banky Benem Bernankem.

Ben Bernanke - šéf Fedu foto: Reuters

Yellenová je ve finančním světě považována za respektovanou odbornici na centrální bankovnictví, která patří mezi takzvané holubice. Tak se říká centrálním bankéřům, kteří svou měnovou politikou podporují hospodářský růst a tvorbu pracovních míst i za cenu, že tím přechodně zvýší inflaci.

Opakem holubic jsou jestřábi, kteří prosazují přísnou měnovou politiku s důrazem na boj s inflací a udržení cenové stability.

Yellenová odmítla spekulace o své nominaci potvrdit a stejné stanovisko zaujalo také americké ministerstvo financí. Bílý dům se ke spekulacím zatím nevyjádřil. Druhého nejmocnějšího člověka ve vedení Fedu bude muset schválit americký Senát.

Pokud by Yellenová post ve fedu skutečně získala, nahradila by tak Donalda Kohna, který se po zhruba 40 letech ve službách Fedu rozhodl odejít do důchodu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat