Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na internet uniklo na pět milionů hesel k účtům na Gmail

Ekonomika

  6:00
NEW YORK - Na internetu se objevil seznam takřka pěti milionů účtů i s hesly ke službě elektronické pošty Gmail, kterou provozuje Google. Ačkoli část přihlašovacích údajů je již nefunkční, některá hesla jsou stále aktuální.

Hacker- ilustrační foto: Shutterstock

Google podle portálu mashable.com oznámil, že jeho systém napaden nebyl a že zveřejněná hesla byla získána z cizích webů či takzvaným phishingem, tedy vylákáním od nic netušících uživatelů.

Seznam s hesly a e-mailovými adresami byl zveřejněn již v úterý na jistém ruském fóru, o úniku ale začala média informovat až ve čtvrtek.

ČTĚTE TAKÉ:

Bezpečnostní analytici odhadují, že velká část hesel již není aktuální, neboť jde jen o nově vytvořený souhrn již dříve získaných přístupových údajů.

Hesla a k nim přiřazené e-mailové adresy nemusí odkazovat na skutečné heslo pro Gmail, neboť je útočníci očividně získali z jiných portálů, na kterých uživatelé jako přihlašovací jméno zvolili e-mail z Gmailu.

Mezi uniklými adresami elektronické pošty a hesly služby Gmail byly i e-mailové účty českých uživatelů. Asi pět milionů adres a hesel se objevilo v úterý krátce na ruském bitcoinovém fóru. Uvedli to zástupci antivirové firmy Safetica.

Lidé používají stejné heslo opravdu často

Že šlo i o adresy českých uživatelů, plyne mimo jiné i z monitoringu sociálních sítí, kde uživatelé překvapeně konstatují, že je tam jejich e-mail. A víceméně potvrzují, že použité heslo je některé z těch, které používali v minulosti.

Jakékoliv úniky hesel podle expertů znamenají, že uživatelé, jejichž heslo vázané ke konkrétnímu e-mailu bylo prozrazeno, mohou být ohrožení. "Naše e-maily se používají jako přihlašovací jména pro jiné služby, například Facebook. A lidé opravdu hodně používají tatáž hesla opakovaně na řadě služeb," podotkl Mahdal.

Uživatelé si mohou ověřit, zda mezi zveřejněnými nebyla i jejich adresa na webu https://isleaked.com/en.php

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat