Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na klíčovou část Pražského okruhu přišlo 25 odvolání. Vyřízení může trvat rok

Ekonomika

  15:15
PRAHA - Projekt patrně nejsledovanější nové dálniční stavby v zemi dostal další ránu. Část Pražského okruhu spojující sjezdy z dálnic D1 a D11 sice má od července územní rozhodnutí, ale k pondělnímu poledni na něj přišlo 25 odvolání, hlavně od přilehlých městských částí. Stavět se začne nejdříve za dva roky.

Spojnice dálnic D1 a D11 se nachází v jihovýchodní části Prahy. foto: Arnika

Ta 12 kilometrů dlouhá silnice je klíčová. Umožní desítkám tisíc řidičů denně pohodlně objet Prahu, aniž by do ní museli sjet a absolvovat třeba zácpy na Jižní spojce nebo Barrandovském mostě. Důležitá je třeba pro ty, kteří jedou od Hradce Králové směr Plzeň a Německo. Jihovýchodní část okruhu uleví od dopravy i řadě Pražanů.

Na konci července tato stavba nacházející se mezi Běchovicemi (sjezd z hradecké D11) a Modleticemi (sjezd z brněnské D1) dostala velmi důležité územní rozhodnutí, tedy razítko umožňující zasadit dálnici do krajiny. Do pondělní půlnoci pak běží možnost odeslat odvolání – do schránky městské části Praha 22, jejíž úředníci ono klíčové razítko vydali.

„K tomuto okamžiku evidujeme 25 odvolání,“ řekla před pondělním polednem serveru Lidovky.cz Pavla Vinklářová z odboru výstavby Prahy 22. Předpoklad je, že jichu bude více. S pondělním razítkem můžou dorazit i několik dnů po lhůtě.Odvolání jako taková pak podstoupí o úřední stupínek výš - na odbor stavebního řádu pražského magistrátu. A ten o argumentech rozhodne.

Dokončení stavby? Snad za 6 let

„Vyřízení může trval šest až 12 měsíců. Když budu realista a nedojde ke komplikacím, pravomocné územní rozhodnutí budeme mít příští rok v létě,“ odhadl pro LN Radek Mátl, šéf Ředitelství silnic a dálnic, které výstavbu vnějšího okruhu Prahy zajišťuje.

Pak bude následovat výkup pozemků a žádost o stavební povolení. Podle Mátla se začne jihovýchodní část okruhu mezi D1 a D11 stavět nejdříve v polovině roku 2022. Dokončení je pak podle něj reálné do čtyř let.

Pražský okruh a Lahovický most v místech soutoku Vltavy s Berounkou.

Pražský okruh a Lahovický most v místech soutoku Vltavy s Berounkou.

Městské části ze severu Prahy proti pokračování okruhu ve svém okolí dlouhodobě protestují a prosazují variantu, že by se trasa okruh měla posunout dále do středních Čech. To by však přípravu nedokončených částí silničního prstence kolem metropole vrátilo v podstatě na začátek a výstavbu posunulo o desítky let.

Postavení jihovýchodní části okruhu, o níž je řeč aktuálně, by mohla toto blokování ztížit, protože pak by se z ní logicky napojovala trasa dále na sever. I o její posunutí dále od Prahy některé radnice usilují.

„Takové řešení by nikomu nepomohlo. Troufám si tvrdit, že v takovém případě tu okruh do 20 let nebude. Přitom jsme splnili všechny hlukové limity a stavbu zahloubili více, než jsou požadované normy,“ řekl Mátl.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!