Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na letiště míří třetí pohlaví. Muž nebo žena už při rezervaci letenek nestačí

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Muž, nebo žena? Jako volby u rezervace letenky už tyto dvě položky přestávají stačit. Některé země přicházejí s doklady, které umožňují i další možnosti. Proto ani aerolinky nechtějí zákazníky tlačit do volby, která pro ně nemusí být příjemná. Změnu už oznámily letecké společnosti American, Delta, United, Southwest, Alaska a JetBlue.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: AP

České aerolinie a Smartwings nevylučují, že se také připojí. „Jakmile to poskytovatelé systémů budou umožňovat, máme zájem držet se světového trendu a vyhovět potřebám všech cestujících,“ prohlásila mluvčí skupiny Smartwings Vlaďka Dufková.

M pro muže, F pro ženy a nyní nově X

Podobně se pro LN vyjádřila například německá Lufthansa, která rozšíření možností zvažuje. Zatím to ale podle ní není technicky možné.

‚Král dovolených‘ žádá o peníze. Kdo Fischerovi půjčí, dostane letenky zdarma

U amerických aerolinií se v rezervačních systémech u výběru pohlaví objeví i dvě nové možnosti. Kdo se do kolonek muž nebo žena nevejde, bude moci zaškrtnout možnosti neuvedeno nebo neurčeno.

Písmeno M pro muže a F pro ženy tak doplní U pro neuvedeno a X pro neurčeno. Výsledkem bude i nové oslovení, místo anglického Mr. a Ms. jako pane a paní/slečno přibude Mx. Změna potrvá několik týdnů.

Aerolinky tvrdí, že jim to usnadní práci s různorodými cestujícími. „Je to výrazný krok vstříc nebinárním lidem, aby nemuseli čelit nesouladu mezi informacemi na jejich letence a na jejich dokladech,“ uvedl pro agenturu AP Beck Bailey z Human Rights Campaing. Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě však míní, že cestující by měli uvádět to, co mají ve svých oficiálních dokladech.

Neví se o tom, že by možnost volby jen ze dvou pohlaví přinesla někomu v minulosti potíže. Podle Baileyho ale dotčeným lidem ubude stresu z toho, že budou mít na letišti problémy.

Pohlaví, které mají na svých dokladech, nemusí odpovídat tomu, jak vypadají. „Rozhodně máme velmi rozmanité zákazníky. Tohle bude dobře přijato a jsme šťastni, že tento krok můžeme provést,“ uvedl mluvčí American Airlines Matt Miller. V obdobném duchu se vyjadřují i Delta Air Lines. I ony chtějí, aby se jejich zákazníci cítili dobře a vítání bez ohledu na to, za koho se považují.

Letecké organizace Airlines for America a Asociace mezinárodní letecké dopravy (IATA) nedávno schválily nové standardy toho, jak přistupovat k zákazníkům s doklady, které umožňují více než dvě volby pohlaví. Tyto postupy, které jsou však spíše doporučením a nejsou závazné, začnou platit prvního června.

V Oregonu zavedli třetí pohlaví jako první

Letecká doprava láme rekordy, aerolinkám chybí až statisíce nových pilotů

Americký stát Oregon se stal v roce 2017 prvním, který dal občanům možnost si ze dvou pohlaví nevybrat a zvolit tak třetí možnost. Posléze se přidaly státy Kalifornie, Colorado, Maine, Minnesota, Arkansas a Washington, D.C.

Kvůli tomu už muselo americké Národní centrum pro transgenderovou rovnost spolu s Human Rights Campaign přijít s doporučením, aby lidé se třetím pohlavím uvedeným například ve svém řidičském průkazu raději nosili ještě druhý doklad, například pas, ve kterém je pohlaví uvedeno stejně jako na letence. To už by ale po zavedení oznámených změn nebylo nutné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!