Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Německu už můžete na dálnici potkat kamiony bez řidiče. Jde o zkušební provoz

Ekonomika

  12:23
NEUFAHRN - V Německu na konci června začaly jezdit konvoje digitálně propojených kamionů. DB Schenker se jako první z poskytovatelů logistiky na světě zapojil do provozu autonomních kamionů. Společně se společností MAN Truck & Bus a Univerzitou aplikovaných věd Hochschule Fresenius spustil testovací jízdy po německé dálnici A9 bez nákladu. V srpnu už začnou kamiony rozvážet zboží.

Na německou dálnici A9 poprvé vyjely autonomní kamiony. foto: DB Schenker

„Na digitálním simulačním úseku dálnice A9 odstartoval vizionářský projekt, který představuje automatizovanou a digitálně propojenou budoucnost silniční nákladní přepravy. Cesta zboží z nakládací rampy až ke konečnému zákazníkovi může být bezpečnější, efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí. Řidiči mají příležitost stát se moderními specialisty logistiky v digitálních kamionech,“ řekl Spolkový ministr dopravy a digitální infrastruktury Andreas Scheuer.

Zatím prázdné, od srpna s nákladem

Testovací provoz na 145 kilometrů dlouhé trase začal letos 25. června. V rámci zkušebních jízd zatím kamiony jezdí bez nákladu. Během srpna začnou přepravovat například náhradní díly, nápoje nebo papír. Denně by tuto trasu kamiony mohly stihnout až třikrát.

Ve Švédsku otevřeli první ‚ekologickou‘ silnici na světě. Elektroauta se nabíjí za jízdy

Kamiony využívají takzvanou technologii platooningu. Jedná se o jízdu několika vozidel, které si mezi sebou udržují krátkou vzdálenost. Konvoj tvoří alespoň dvě nákladní vozidla, které jsou řízeny pomoci technické asistence řidiče a řídicích systémů. V prvním vozidle, které je vedoucí, sedí řidič, ten určuje rychlost a směr jízdy. Ostatní kamiony jsou už samoříditelná.

Nové technologie si žádají nové znalosti

„Je zřejmé, že digitalizace mobilního a dopravního systému vede k úplně novým požadavkům na zaměstnance v oboru,“ uvedl Christian Haas, ředitel Institutu pro komplexní zdravotnický výzkum na Hochschule Fresenius. „Doufáme, že naše zjištění mohou přispět k lepšímu porozumění a návrhu dalších digitalizovaných rozhraní mezi člověkem a strojem,“ dodal.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat