Informaci přinesl deník E15.
"Jsme schopni to připravit. Personál v našich prodejnách je dost flexibilní, zkušený a hlavně jsou to lidé, kteří si chtějí vydělat," řekl předseda Sdružení českých a moravských spotřebních družstev COOP Zdeněk Juračka. Pokud má prodejna v malé vsi potíže se uživit, což je častý případ, příplatek od pošty za převzetí poštovních služeb v daném místě přijde dotyčnému provozovateli obchodu vhod. "My tam tím pádem udržíme prodejnu a zároveň se naplní služby pošty. Je to takový sňatek z rozumu," dodal Juračka.
Kolik poboček by COOP mohl převzít, se zatím nedá říct. Sdružení zatím ani neví o seznamu míst, kde chce pošta pobočky zavřít. Podle Juračky jsou tři možnosti. Pokud v obci existuje prodejna a zavře se pošta, poštovní služby by přešly na prodejnu. Pokud v dané obci prodejna není, COOP by převzal poštu, a pokud by to bylo možné, zřídil by prodejnu na dosavadní poště. "Pokud by na dotyčné poště nešla udělat prodejna, požádali bychom obec o nějaký nový prostor, který by mohl posloužit pro obě tyto služby," podotkl.
Plán není úplnou novinkou
O podobném plánu již Česká pošta a COOP jednaly před dvěma lety, tehdy ale nedospěly k žádnému závěru. Pošta tehdy oslovila nejen COOP, ale i řetězce Žabka a Flop. Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové nyní zatím jednání s žádným řetězcem nezačala. První schůzka se sdružením COOP je ale naplánována na příští týden.
"V rámci projektu optimalizace poštovní sítě platí, že nejdříve jednáme se zástupci vytipované obce. V případě, že obec neprojeví o partnerství zájem, oslovíme další možné potenciální partnery," řekla Selicharová.
COOPSpotřebním družstvům patřícím do skupiny COOP loni kvůli dopadům ekonomické krize klesly tržby o 3,6 procenta na zhruba 26 miliard korun. Tržby skupině klesly druhý rok po sobě, předloni se snížily o 5,6 procenta na 27 miliard korun. |