Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na scénu se vrací obří nákup státní ropy. Česko si myslí na ruskou směs

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Čeští ministři se chystají udělat důležité strategické rozhodnutí. V září budou znovu řešit záměr nakoupit sto tisíc tun ropy pro krizové situace, jako je havárie ropovodu či živelná pohroma. Jde o zakázku za více než miliardu. Ministerstvo průmyslu se kloní k nákupu ruské exportní směsi.

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. V pozadí je rafinerie v Kralupech nad Vltavou. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Záměr „přikrmit“ nouzové zásobárny ve středočeské Nelahozevsi existuje už více než tři roky. Správě státních hmotných rezerv ji tehdy zadala Bezpečnostní rada státu. Tak velkou zakázku však musí projednat vláda a reálně o ní taky rozhodne.

Verdikt však zatím nepadl. Na potřebnosti další nouzové ropy v současném kabinetu Bohuslava Sobotky navíc nepanuje shoda. Zastáncem nákupu je například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD. Podle něj by bylo dobré využít současné příznivé ceny ropy na světových trzích. Hlavním argumentem je zvýšení ropné bezpečnosti v neklidné době.

„K přerušenému materiálu, který se týká nákupu pohonných hmot pro potřeby správy rezerv, se vláda vrátí v průběhu září. Do té doby máme čas s kolegy celý nákup prodiskutovat a vše si vyjasnit,“ řekl pro Lidovky.cz Mládek, který by rád nakupoval ropu za cenu okolo 40 dolarů za barel.

Za jak dlouho 'zestárne' nafta v Německu? Český stát přichází o peníze

Nesnáze při vyjednávání ve vládě si nepřipouští. Tvrdí, že jediné, co explicitně při jednání kabině dosud zaznělo, byl dotaz, zda bychom neměli počkat, až cena poklesne ještě níže. „V této věci jsme zatím nezaznamenali žádné zásadní výtky či připomínky,“ uvedl ministr Mládek.

Podle několika na sobě nezávislých zdrojů však nebude mít situaci jednoduchou. Obchodu není podle nich nakloněn například strážce státní kasy a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ten na přímý dotaz pouze potvrdil, že nákup sta tisíc tun ropy půjde v září na jednání vlády.

Další podrobnosti k vyjednávání však říkat nechtěl. „Všechny nákupy Správy státních hmotných rezerv jsou ve zvláštním režimu utajení, proto na váš dotaz nemůžu odpovědět,“ řekl ministr financí Babiš.

OČIMA ANALYTIKŮ

Boris Tomčiak, Colosseum

„Cena ropy Brent je v současnosti na šestiletém minimu. Brent stojí 47 dolarů za barel. Před rokem byla cena 110 dolarů. Pokud tedy chce Česko nakoupit ropu do strategických zásob, tak teď je vhodný okamžik. Domnívám se, že další propad ceny pod 40 dolarů je málo pravděpodobný. V horizontu několika měsíců spíše očekáváme opětovné zdražení nad 60 dolarů.“

„Loni se do Česka dovezlo 7,37 milionu tun ropy. Zvýšení nouzových zásob o 100 tisíc tun se tedy dá považovat jenom za mírné zlepšení energetické soběstačnosti. Pokrytí dovozu zásobami by se zvýšilo asi o pět dnů.“

Tomáš Menčík, Cyrrus

„Nemyslím si, že by Česko mělo strategické zásoby ropy v závislosti na ceně. Pokud jde o odhad vývoje ceny ropy, krátkodobě jsou představitelné ještě poklesy. Dlouhodobě si ale nemyslím, že jsou stávající ceny udržitelné.“

„Aktuálně je ropa Brent za 46,6 dolaru a WTI za 40,8 dolaru – trend je zatím klesající. Neznám důvody, proč by se měly navyšovat strategické zásoby. Pokud ale poptávka je, pak není na co čekat.“

K dodávkám ropy jako takovým – pokud by ministři zvolili nákup ruské ropy - by mělo dojít nejdříve v roce 2017.

V současné době má Česko zásobu ropy a ropných produktů (tedy například nafty či leteckého petroleje) na 97 dnů. Z nich je ovšem třeba odečíst tři dny, protože část tuzemských zásob zadržuje německý insolvenční správce v bavorském Krailingu.

I tak je na tom ale země dobře, pro případ nejrůznějších krizových situací má povinnost podle evropských směrnic držet zásoby postačující na 90 dnů běžného provozu státu. V současnosti má Česko v tancích zhruba dva miliony tun ropy a ropných produktů.

Podobný nákup jako nyní – tedy sto tisíc tun ropy – uskutečnila Správa státních hmotných rezerv naposledy v roce 2009. Od té doby se úvahy stáčely hlavně k tomu zásoby v Česku trochu diverzifikovat. A to z toho důvodu, že v tankovištích převažuje ruská exportní směs, takzvaná těžká ropa. Proto původní záměr vlády z roku 2012 počítal s tím, že velký tendr bude poptávat dodávku takzvané lehké kaspické nízkosirné ropy. První druh zpracovává rafinerie v Litvínově, druhý pak podnik v Kralupech.

Aktuálně se však ministerstvo průmyslu podle informací serveru Lidovky.cz přiklání spíše k pořízení ruské směsi.

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi.

„Při současných bezpečnostní problémech například na Ukrajině či v Turecku jde o zvyšování nezávislosti Česka na aktuálních dodávkách ropy a zvyšování soběstačnosti v případě výpadku dodávek,“ doplnil k záměru ministr průmyslu Mládek.

V tuto chvíli ceny ropy na světových trzích spíše klesají, nicméně jde pouze o dočasný stav, pravděpodobně zase půjdou nahoru.

„Pokud jde o odhad vývoje ceny ropy, krátkodobě jsou představitelné ještě další poklesy. Dlouhodobě si ale nemyslím, že stávající ceny jsou udržitelné. Aktuálně je Brent za 46,6 dolaru za barel a WTI za 40,8 dolaru za barel. Trend je zatím klesající,“ popsal analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.