Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Na skládce leží disk s bitcoiny za dvě miliardy. Původní majitel ho chce vykopat

PRAHA - Ne všichni mají z raketového růstu bitcoinu radost. Své o tom ví britský programátor James Howells. Kdysi vyhodil na skládku počítačový disk, který obsahuje klíče k bitcoinům, jež dnes mají hodnotu přes miliardu korun. Howells tak nyní chce disk ze skládky vykopat.
  7:00

Howells začal těžit bitcoin krátce po jeho spouštění na začátku roku 2009. Pomocí svého přenosného počítače tehdy vytěžil asi 7500 bitcoinů. S těžbou později přestal, podle webu Gizmodo proto, že jeho přítelkyni vadil hluk, který počítač při těžbě vydával. Pro mladého programátora to však nebyla v té době velká ztráta - bitcoin byl v plenkách a jeho hodnota byla prakticky nulová.

Zuckerberg jim měl ‚ukrást‘ Facebook. Z dvojčat jsou teď díky bitcoinu dolaroví miliardáři

Většinu svého „těžícího“ notebooku Howells nakonec rozprodal na náhradní díly, jelikož si ho polil limonádou. Disk, který obsahoval i klíč k jeho bitcoinové peněžence, si však nechal v šuplíku, pokud by se mu digitální měna přece jen v budoucnu hodila. Po několika letech však Howells uklízel domácnost, jeho disk skončil v popelnici a následně na skládce.

Jeho příběh se poprvé dostal na veřejnost v roce 2013, kdy začal bitcoin rychle stoupat a hodnota „mincí“ na disku se začala počítat v milionech dolarů. Svůj disk chtěl začít hledat již tehdy, ukázalo se ale, že by „těžba“ ze skládky byla příliš nákladná.

Plány na záchranu disku opět ožily letos. Bitcoin láme jeden rekord za druhým a ve  čtvrtek po překotném celodenním růstu prolomil hranici 17 tisíc dolarů. Jen od začátku roku tak zvýšil svou hodnotu víc než 15krát. Howellsův disk má tedy nyní hodnotu kolem 125 milionů dolarů (asi 2,7 miliardy korun).

Howells však není příliš konkrétní v tom, jak by chtěl disk získat. „Moderní skládka je složitý projekt a kopání může přinést řadu problémů jako je únik nebezpečných plynů či hrozba požáru. Je to velký, složitý a riskantní projekt,“ popsal možná úskalí pro Independent.

Není tedy jasné jestli vůbec bude možné na skládce začít kopat a kdyby se disk podařilo najít, po letech v odpadcích už nemusí fungovat.

Veselejší jsou z růstu bitcoinu jsou například dvojčata Winkelwossova. Ta v roce 2013 do bitcoinu nalila kolem 11 milionů dolarů, část z peněz, které vysoudila od Marka Zuckerberga za to, že jim údajně ukradl nápad na sociální síť Facebook. Své bitcoiny prý od té doby neprodávají a jejich investice jim tak za čtyři roky vynesla přes miliardu dolarů.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat