Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenová válka na Slovensku: příchod Regiojetu srazil ceny na polovinu

Slovensko

  16:13
BRATISLAVA - Na Slovensku, podobně jako v minulosti v České republice, se schyluje k cenové válce v dálkové železniční dopravě. Před vstupem českého soukromého dopravce RegioJet na trať mezi Bratislavou a Košicemi státní Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) oznámila snížení cen a nabídku nových služeb pro cestující.

Lokomotiva Škoda 109 E2 pro slovenské dráhy foto: Škoda Transportation

RegioJet začne od 14. prosince na 445 kilometrů dlouhé trase mezi dvěma největšími slovenskými městy provozovat tři páry vlaků denně. Poprvé si tak na jedné vlakové trati v zemi budou konkurovat dva osobní železniční dopravci.

Jednosměrnou jízdenku pro dospělé na cestu expresním spojem z Bratislavy přes Žilinu do Košic mimo pátky a neděle RegioJet ve svém rezervačním systému nabízí od devíti eur (téměř 250 Kč). To je výrazně méně, než za jízdu vlakem vyšší kategorie InterCity na této trase v současnosti účtuje ZSSK. Český dopravce láká cestující také na bezplatné připojení na internet, jakož i na nápoje a tisk zdarma.

ČTĚTE TAKÉ:

Ceny spadly na polovinu

ZSSK v reakci na nabídku konkurence představila nový ceník a doplňkové služby ve vlacích InterCity. Šéf dopravce Pavol Gábor listu Hospodárske noviny řekl, že nejlevnější standardní jízdné mezi slovenskou metropolí a Košicemi přijde při nákupu přes internet na 12 eur. V současnosti cestující zaplatí 20 až 34 eur v závislosti na tom, kdy si koupí jízdenku a ve které vlakové třídě chce cestovat. Nově bude rovněž ZSSK bezplatně nabízet cestujícím občerstvení a tisk a v nejvyšší vlakové třídě také jídlo.

Vlaky InterCity provozuje ZSSK na vlastní komerční riziko. Na tyto spoje se nevztahuje možnost bezplatné přepravy dětí, studentů a seniorů, kterou minulý měsíc zavedla ve vlakové dopravě vláda premiéra Roberta Fica. Pobídky od státu na linku z Bratislavy do Košic nedostane ani RegioJet, který v zemi zajišťuje dotovanou vlakovou přepravu cestujících na regionální trati z Bratislavy do Komárna.

V České republice došlo k cenové válce železničních přepravců na trase mezi Prahou a Ostravou, kde kromě Českých drah a RegioJetu vozí cestující i druhý soukromý dopravce Leo Express.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!