Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na solární barony si posvítí i v Británii. Velké projekty dotace nedostanou

Ekonomika

  15:03
LONDÝN - Britská vláda dnes navrhla výrazné snížení finanční subvence pro solární energii a omezení povinných výkupních cen pro všechny větší fotovoltaické projekty až na téměř třetinu původní ceny.
Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto.

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vláda tím chce eliminovat "solární barony", tedy velké investory zaměřené na inkasování rychlých zisků, a zaměřit se spíše na podporu projektů u domácností a obcí.

Návrh bude podroben do počátku května veřejné diskusi a poté půjde do parlamentu. Platit by měl od 1. srpna, avšak jen pro nové projekty.

Čtěte více:

Předešlá labouristická vláda přitom zavedla výkupní ceny na elektřinu ze solárních projektů teprve loni v dubnu a solární byznys se v zemi teprve rozjíždí.

"Tyto návrhy by měly uvést systém do rovnováhy a eliminovat hrozbu vysávání peněz velkými solárními projekty. Systém FIT (povinných výkupních cen) nebyl nikdy určen k tomu, aby sloužil jako tiskárna peněz pro velké podnikání a finančníky," řekl náměstek ministra pro změnu klimatu Greg Barker.

Developeři půjdou jinam
Experti předpokládají, že tím zřejmě končí expanze solárního průmyslu v Británii. "Skutečně to solární průmysl v Británii oklestí," řekl šéf odboru obnovitelné energie konzultační firmy Deloitte. Dodal, že tento krok může developery vést k úplnému odklonu od solární energie.

Nová sazba pro menší projekty do výkonu 150 kilowattů klesne na 19 pencí na kwh z dosavadních 32,9 pence. Pro projekty do pěti megawattů se propadne na 8,5 pence ze 30,7 pence. Cenovou podporu solární energii výrazně snížily i další evropské země jako Německo, Španělsko a Francie.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat