Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Special jezdí ještě milion aut, z čerpacích stanic ale už skoro zmizel

Ekonomika

  14:08
PRAHA - Benzinu Special 91 se loni v Česku prodalo o dvě třetiny méně než předloni. Z celkového objemu prodaných pohonných hmot v minulém roce tvořil podíl Specialu již jen 0,6 procenta. Poklesu poptávky se přizpůsobují i provozovatelé pump a palivo určené pro starší typy vozidel postupně stahují z nabídky.
Čerpací stanice (ilustrační foto)

Čerpací stanice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Special není mezi pěticí tuzemských největších provozovatelů čerpacích stanic prakticky k dostání ve městech a na velkých dopravních tazích. "Protože je Special možné nahradit běžně prodávaným benzinem Natural 95 doplněným o přísadu Benadit BA, většina z našich konkurentů už Special vůbec neprodává," řekla Blanka Růžičková, mluvčí společnosti Unipetrol, která provozuje síť čerpacích stanic Benzina.

Typy vozů, které jezdí na Special

Benzin Special 91 už využívají jen starší typy aut bez katalyzátoru. Jsou to například vozy Škoda 1000 MB, 100, 105 a 120, sovětský Žiguli, polský Fiat, rumunská Dacia, a východoněmecké Wartburgy a Trabanty. Automobilů bez katalyzátoru je v ČR ještě zhruba asi milion.

Společnost Shell ČR se pro definitivní stažení rozhodla v polovině letošního roku. "V důsledku nezájmu našich zákazníků o tento typ paliva již na žádné z našich 175 stanic benzin Special 91 nenabízíme," uvedl manažer komunikace Shell ČR Petr Šindler. Special je v současné době k dostání jen u pěti procent pump společnosti OMV, která v ČR provozuje 217 čerpacích stanic, sdělila mluvčí společnosti Miroslava Remenárová.

Benzina stále nabízí Special na více než dvou třetinách svých čerpacích stanic, na 260 pumpách z 340. Dvoutřetinový podíl vykazuje ještě společnost Čepro. Také Benzina ale podle Růžičkové kvůli klesající poptávce letos uvažuje o dalším omezování prodeje Specialu v těch lokalitách, kde o něj není zájem.

Propad poptávky po Specialu byl v posledních letech strmý. "Zatímco ještě například na začátku tisíciletí tvořil Special více než deset procent celkové spotřeby, vloni už to bylo pouze jedno procento z celkového objemu prodaných benzinů," zhodnotila Růžičková.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat