Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na valnou hromadu ČEZ letos přišlo víc lidí než v minulých letech

Ekonomika

  19:37
PRAHA - Na páteční valnou hromadu energetické společnosti ČEZ do pražského Kongresového centra přišlo více než 180 akcionářů nebo jejich zástupců. Řekl to mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Podle něj jde o větší počet než v předchozích letech, kdy chodilo 120 až 140 akcionářů. Celkově má ČEZ kolem 136 tisíc akcionářů, majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Kříž dále uvedl, že letos se prakticky nezměnil počet hlasů, které přítomní akcionáři zastupují. „Loni na valné hromadě zastupovali 81,53 procenta základního kapitálu, letos o setiny méně,“ uvedl. Schůze akcionářů, která začala v 11:00, dosud nehlasovala téměř o ničem.

Před akcionáři je stále hlasování o účetních závěrkách firmy, dividendě nebo o změnách v dozorčí radě. Vedení firmy mimo jiné zhruba dvě hodiny připravovalo odpovědi na množství dotazů, které písemnou a ústní formou akcionáři položili. Jednání bylo po tu dobu přerušeno. Před 16:15 začalo zodpovídání dotazů. Členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková v rámci nich mimo jiné uvedla, že náklady na dnešní valnou hromadu nepřekročí 1,5 milionu korun včetně bezpečnostních opatření. Přesné vyčíslení podle ní bude možné až podle toho, jak dlouho bude jednání trvat.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma

Kolem 19:15 bylo vedení firmy zhruba v polovině odpovědí na původních asi 60 otázek ze strany akcionářů. Další písemné i ústní dotazy však ještě přibývají. Na místě nyní stále zůstává několik desítek akcionářů, jejich počet se ale postupně zmenšuje. Analytici už před valnou hromadou upozorňovali, že hromada bude plná sporů a může se protáhnout. Poukazovali především na aktivity skupiny minoritních akcionářů kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Michala Šnobra. ČEZ odmítl zařadit na pořad jednání hromady dva nové body, které se týkaly zrušení takzvaného opčního programu, jenž mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Firma uvedla, že žádosti byly podány pozdě.

Šnobr už s několika dotazy vystoupil. Jako všichni ostatní akcionáři musel podobně jako v posledních letech projít při vstupu do sálu rámem a důkladnou kontrolou. Do místnosti je mimo jiné zakázáno pronášet vlastní jídlo a pití nebo nebezpečné a ostré věci typu nože. Na twitteru Šnobr uvedl, že malá stolní sešívačka mu byla povolena.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Hlasování na valné hromadě vesměs končí podle přání zástupců státu jakožto majoritního vlastníka.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat