Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na zájemce o byty se v Praze valí fiktivní slevy

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Sleva až milion korun za nový byt na Podbabě od developerské společnosti Crestyl, třísettisícové slevy na byty v Čakovickém parku nebo na Proseku, pětiprocentní sleva při zaplacení bytu do jednoho měsíce nebo naopak až roční pauza v placení při okamžitém podepsání smlouvy u firmy Central Group.

Bytový komplex Kaskády u Botiče

To jsou finty developerů, kteří se ještě letos potřebují zbavit postavených nebo rozestavěných bytů. Od příštího roku se má totiž zvýšit DPH na nové byty ze současných 10 na 14 procent - pokud ještě poslanci nerozhodnou jinak. U bytu za tři miliony to znamená zdražení o 109 tisíc korun.

Proto se developeři snaží v posledních dvou zbývajících měsících roku prodat co nejvíc a za každou cenu, protože v příštích dvou letech buď nic neprodají, nebo budou muset slevit ještě víc.

Zásoba bytů na čtyři roky

 Aktuálně se podle zjištění společnosti Trigema v Praze staví 13 444 nových bytů. „Z toho je 7196 bytů volných. Z nich už 2600 bytů má za sebou kolaudaci, jde o takzvané ležáky,“ uvedl Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema.

INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

CEN

Proti této masivní nabídce stojí poptávka, která se pohybuje kolem tří tisíc nových bytů ročně. Konkrétně se za tři čtvrtletí letošního roku v Praze prodalo 2329 nových bytů. Existující zásoba třinácti tisíc nových bytů by tedy stačila uspokojit zájem na čtyři roky.

Byty ale budou ještě přibývat. Podle zjištění developerské společnosti Ekospol, jejíž analytické oddělení zmapovalo všechny stávající i připravované rezidenční projekty na příští tři roky, se v Praze chystá výstavba 19 973 nových bytů v projektech s 50 a více byty. Při započtení menších projektů toto číslo převýší dvacet tisíc.

„Zahájení inženýrské činnosti a získávání potřebných povolení nutně nemusí znamenat faktickou výstavbu a prodej bytů. Kvůli zvyšování dolní sazby DPH i kvůli dalšímu pokračování hospodářské recese nejméně polovina z plánovaných projektů nepostoupí do fáze realizace,“ soudí Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu.

Více než pět tisíc bytů plánují developeři postavit v Praze 4, téměř 4500 bytů se chystá v Praze 10 a více než 3700 má vyrůst v Praze 9.

I po slevách jsou byty drahé

 Navzdory razantním slevám zůstávají konečné ceny bytů v některých projektech stále nadprůměrné.

Tradičně vysoké jsou v žižkovském Central Parku Praha, kde se některé byty zlevnily až o čtvrtinu. Místo sto tisíc korun za čtvereční metr platí klient 75 tisíc. To je i nadále vysoce nadprůměrná cena.

Podle serveru Kup-nemovitost.cz je průměrná cena pražského bytu 43 230 korun za čtvereční metr, podle serveru Realitymix.cz dosáhla v říjnu 53 928 korun za čtvereční metr.

Nad touto úrovní zůstává i o milion levnější byt v Rezidenci Podbaba, kde čtvereční metr po slevě stojí 66 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

 „Reálná cena kvalitního bytu v dobré lokalitě se pohybuje v rozmezí 40 až 45 tisíc korun za čtvereční metr. Byt musí mít promyšlenou dispozici, která rodině poskytne jak společné prostory, tak dostatek soukromí. Lidé už nemají zájem o byt tvořený jedním sálem za čtyři miliony,“ připomněl Korec.

Pavel Velebil, šéf realitní společnosti Tide reality, očekává, že nabídkové ceny bytů v Praze do roku 2013 vzrostou. „Developeři konzultují budoucí projekty s realitními kancelářemi, objevují se jednodušší konstrukce, mizí atypické prvky.

Přes všechna tato úsporná opatření jsou však kvůli dalšímu růstu DPH v roce 2013 ceny bytů s plánovaným dokončením za dva roky oproti současným o čtyři až pět procent vyšší,“ dodal Velebil.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat