Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naděje na levnější plyn

Ekonomika

  8:40
PRAHA - Dočkají se obyvatelé Česka levnějšího plynu? Dost možná ano. Pouhý den poté, kdy premiér Topolánek veřejně kritizoval dodavatele za letošní zdražování plynu, ohlásil ruský energetický gigant Gazprom, že bude evropským zákazníkům od počátku příštího roku účtovat méně za plyn. Česká dceřiná společnost Gazpromu Vemex potvrdila, že od ledna 2010 chce na tuzemském trhu nabízet plyn i domácnostem.

Logo plynárenského gigantu Gazprom před budovou ruské vlády. foto: Alexander NěmenovAFP

Kombinace těchto faktorů by mohla v konečném důsledku vést ke snížení ceny plynu i v Česku. Topolánek v pondělí uvedl, že bude iniciovat jednání s nejvýznamnějšími dodavateli plynu. Pobouřilo ho zvýšení záloh. Na dodavatele může apelovat jen morálně.

Podobná jednání již s dodavateli na základě stížností od zákazníků vedl i Energetický regulační úřad (ERU). „RWE přislíbilo přehodnocení situace a určité úpravy,“ řekl LN Josef Fiřt, předseda ERU. Podle něj má jakýkoliv politik právo morálně působit na dodavatele, aby snížil cenu. Nesmí je však nutit k dumpingovým cenám. „Je to velice citlivá situace, ale prostor k jednání tu je,“ řekl Fiřt.

Dalším impulzem k případnému snížení cen by mohlo být včerejší prohlášení ruského Gazpromu. „Je naprosto jasné, že od počátku roku 2009 půjdou ceny plynu pro evropské zákazníky dolů,“ řekl generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. Cena plynu se totiž odvíjí od ceny ropy, která tento týden klesla z letního maxima 146 dolarů za barel již pod 55 dolarů za barel.

V budoucnu by měli mít zákazníci z řad domácností větší šanci zajistit si lepší cenu. A sice přechodem ke konkurenci. Tato šance sice v Česku oficiálně existuje již od ledna 2007, ale vzhledem k limitovanému počtu dodavatelů a jejich malému zájmu o domácnosti je velice omezená. „Trh je málo otevřený. Je na něm málo dodavatelů. Lidé této možnosti využívají u plynu poměrně málo,“ řekl předseda ERU Fiřt.

Podle něj by vstup nového hráče úřad jen uvítal: „Znamenalo by to rozhýbání trhu, který to potřebuje.“ Tuto roli by mohla sehrát právě firma Vemex, která vstup na trh domácností již připravuje. „Od ledna 2010 začneme dodávat plyn přímo spotřebitelům,“ slíbil Hugo Kysilka, viceprezident Vemexu. V prvních roce chce firma získat prvních 5000 zákazníků z řad domácností.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat