Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naděje pro přecpanou Prahu? Parkovací věže z Austrálie

Ekonomika

  17:27
PRAHA - Již brzy by nemusel být velký problém zaparkovat auto alespoň v některých částech Prahy. Do hlavního města totiž míří parkovací systém, který dokáže na dvou parkovacích místech uložit až dvanáct vozidel.

Rotary Parking - aneb jak ušetřit parkovací místa ve městech foto: Reprofoto

"Velkou výhodou tohoto sytému je jeho cena, rychlost sestavení a případného rozebrání a přesunu na jiné místo," řekl LN Andrew Zachar, generální ředitel firmy Rotary Parking. Zachar je zároveň majitelem této firmy, která parkovací věže provozuje jako franšízu.

Na konci minulého týdne Zachar představil svůj koncept úsporného parkování některým pražským čtvrtím. "Setkal jsem se se zástupci Prahy 1, Prahy 2 a Prahy 11. Z jednání mám velmi dobrý pocit," řekl Zachar. Ten se však nebrání ani spolupráci například se správci sídlišť či sportovních hal.

To potvrzuje i Jan Brejcha z Australské obchodní komory. která firmě Rotary Parking pomáhá prosadit se na českém trhu. "Zástupce pražských čtvrtí tento koncept zaujal. Vyžádali si od firmy další reference, certifikáty a podrobnější finanční kalkulace," řekl Brejcha.

Podle Zachara bude firma schopna dodat tyto dokumenty pražským radnicím zhruba do jednoho měsíce. Teprve poté se místní zastupitelstvo rozhodne, zda australského parkovacího systému využije i pro pražské ulice.

"Pokud se zákazník rozhodne pro náš parkovací systém, můžeme během pár dnů dodat a sestavit první věže," řekl Zachar. Pokud si do té doby nestihne zařídit dostatečně silné obchodní zastoupení v České republice, může zpočátku využít svůj tým v sousedním Polsku. Tam firma vstoupila před třemi měsíci. První australské parkovací věže již stojí například ve Velké Británii, Belgii a Hongkongu.

Rychlá návratnost
Firma Rotary Parking nabízí otočný parkovací systém ve třech verzích – pro osm, deset a dvanáct vozidel. Konstrukce je natolik jednoduchá, že nevyžaduje přítomnost vyškoleného personálu a každý řidič je zařízení schopen ovládat sám.

Parkovací věž se může otáčet obousměrně a sama dokáže rozeznat, kterým směrem dojede příslušné vozidlo k zákazníkovi nejrychleji. Pokud se automobil nachází až na samotném vrcholu věže, trvá mu cesta dolů pouhou minutu.

Kromě úspory místa v přeplněných ulicích nabízí australské parkovací věže i rychlou návratnost počáteční investice. "Návratnost investice se pohybuje zhruba v řádu osmi až deseti měsíců. To je v porovnání s ostatními druhy podnikání velice rychlé," řekl Zachar.

Podle firmy je na instalaci jedné věže pro osm vozidel potřeba 50 tisíc eur, tedy necelých 1,3 milionu korun. Náklady na provoz jsou pak minimální. Podle Zachara jde zejména o elektrickou energii potřebnou k otáčení konstrukce.

"Roční náklady na provoz parkovací věže pro osm vozidel v Austrálii činí zhruba 1500 australských dolarů (necelých 24 tisíc korun)," řekl Zachar. Životnost parkovací věže je přitom vypočítána na dvacet let.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat