Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naděje pro Řecko rozhýbala utrácení za akcie. Evropské trhy posílily

Ekonomika

  10:45
BRUSEL/ATÉNY - Evropské akciové trhy zahájily nový týden výrazným vzestupem. Reagují na nejnovější zprávy o dohodě mezi eurozónou a Řeckem. Kurz eura smazal dosavadní ztráty. Nahoru šly ceny státních dluhopisů zemí eurozóny z jihu kontinentu, které může řecká krize ohrozit.

Řeckou krizi provází i protesty proti úsporným opatřením. foto: Reuters

Nadějná zpráva z nočního jednání zahýbala trhy takto: širší západoevropský index FTSEurofirst 300 po zahájení obchodování stoupl o jedno procento a index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, získával 1,3 procenta. 

Evropské akcie v očekávání dohody s Řeckem silně rostou od poloviny minulého týdne.

Předseda jednání členských zemí Donald Tusk v pondělí ráno po celonočním summitu hlav zemí eurozóny oznámil, že Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu pod podmínkou rychlého zahájení tvrdých reforem. Podle něj se na tom shodli všechny členské země.

Fidel Castro pogratuloval Řekům k ‚brilantnímu politickému vítězství‘

Euro v noci v Asii kvůli nejistotě ohledně osudu Řecka mírně oslabovalo. Po zprávě o dohodě jeho kurz k dolaru vystoupil až o 0,3 procenta k hranici 1,12 dolaru.

Ceny státních dluhopisů Itálie a Španělska zřetelně vzrostly, což snížilo jejich výnosy, které jsou ukazatelem úvěrových nákladů státu. 

Klesly naproti tomu ceny bezpečných německých dluhopisů a rozdíl mezi výnosy italských a německých obligací se zúžil na minimum za více než dva měsíce.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...