Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadějné projekty 2012: šest českých nápadů, které chtějí prorazit

PRAHA - Dobrý nápad, dávka štěstí a shovívavost investora – to jsou klíčové ingredience k úspěchu doma i ve světě. V Česku letos vznikla řada nových projektů, které neskrývají svoje ambice a chtějí se prosadit i globálně. Server Lidovky.cz vám představuje přehled originálních podnikatelských nápadů, které letos zaujaly veřejnost.

Nadějný start-up? foto: Shutterstock

Inovativní podnikatelské projekty neboli start-upy rostou v Česku jako houby po dešti. V jejich rozletu jim pomáhají takzvané inkubátory nebo akcelerátory organizující školení a setkání s investory.

Jedna z nejznámějších tuzemských líhní – jihomoravský workshop StarCube – letos ohodnotil snahu 27 podnikatelů. Porotu v podzimním kole nejvíc zaujal program Caver.

  • Program pro levnější léky

Nadějné start-upy

Vítězové podzimní soutěže o nejlepší start-up StarCube:

1. místo: CaverSoft - pomůcka do laboratoří, softwarový nástroj sloužící k analýze proteinů
2. místo: Spoteee - služba umožňující promítání zajímavých videotras v fitness centrech
3. místo: Vkládej.cz - web, který zajišťuje hromadné odesílání inzerátů na různé zájmové servery

Dva vyučující a čtyři studenti z Masarykovy univerzity už loni založili společnost Caversoft, která vyvinula software simulující tvar a chování bílkovin.

Program předpovídá k jakým chemickým reakcím jsou molekuly náchylné a pomáhá vědcům zlevnit a urychlit tradiční laboratorní výzkum. Výrazně tak zlevňuje zejména vývoj léků.

  • Balíčky s překvapením

V jarním kole StarCube bodoval nápad cílený zejména na lenivé muže a jejich partnerky.  Jak informoval server Lidovky.cz takzvaná Chlapskázásilka.cz nabízí mužům pravidelné zasílání ponožek, spodního prádla nebo balení prezervativů. Projekt se inspiroval ve Spojených státech a ve StarCube skončil jako druhý.

Vedle Chlapské zásilky se letos objevily i další obdobné služby. Senzabox funguje na podobném principu, ale hlavním momentem je překvapení. Dívky dostávají každý měsíc balíčky, ale předem netuší jaké kosmetické zboží jim poštou domu dorazí.

Martin Březina a Tomáš Brychta bodovali se svým start-upem Chlapská zásilka

Martin Březina a Tomáš Brychta bodovali se svým start-upem Chlapská zásilka

Stejný koncept nabízí i Ladybox, který se na svých stránkách prezentuje jako „první česká krabička krásy“. Výběr a složení jednotlivých balíčků se ihned stal vděčným tématem internetových chatů a dívčích blogů zaměřených na kosmetiku a módu.

Více o nápadu čtěte zde:

  • 500 slov za minutu

StarCube ale není jediná možnost, jak o dát světu vědět o svém nápadu. V soutěži Vodafone Nápad roku letos zvítězil projekt Rozečti se. Ten nabízí placenou on-line aplikaci, která se snaží uživatele naučit číst rychleji a procvičovat tak i paměť.

 A kdo by si nepřál umět rychle číst? Díky samostatným cvičením mohou i zatím neškolení čtenáři dosáhnout rychlosti 500 slov za minutu. Tato dovednost se hodí v práci, ve škole a můžete si ji připsat do životopisu. 

  • Lekce od amatéra bez trémy

Také další nadějný projekt se zabývá vzděláním. Motto webu Naučmese.cz zní: kdokoliv může kohokoliv naučit cokoliv. Jste dobrý manager, umíte skvěle vařit nebo vás baví fotografování? Díky tomuto projektu můžete uspořádat kurz a předat svoje schopnosti jiným.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemusíte být profesionální lektor, vlastně je to spíše na škodu. V tomhle projektu se vsází na to, že před amatérským vyučujícím nebudou mít ostatní trému, vznikne přátelská atmosféra a výuka bude více efektivní.

Někteří si kurzem přivydělají, jiní určí pouze symbolickou cenu. Hlavní je ale podělení se o zkušenosti a sdílení vize.

  • Jídlo domů bez starostí

Zadáte na webu svoji adresu, vyberete si, zda máte chuť na pizzu, sushi, či jiný typ restaurace, která je poblíž, a pak už jen čekáte na kurýra, který vám jídlo doveze. Jednoduchý nápad, který se rychle ujal.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemusíte složitě hledat restaurace, které nabízejí dovoz jídla, platíte hotově hned při předání a DameJidlo.cz navíc funguje i jako aplikace pro chytré telefony.

  • Votoč vohoz a dej o tom vědět

Internetový obchod Votočvohoz.cz spojuje to, co má nejraději nemálo žen. Módu, kosmetiku a nakupování. Kříženec sociální sítě a aukčního serveru jim umožňuje prodávat nebo i darovat oblečení, doplňky nebo kosmetické výrobky.

A ženy na takovou nabídku slyší. Okolo uživatelsky přívětivého webu se vytvořila silná komunita čítající kolem 40 tisíc uživatelů a sesterské projekty už fungují také v Litvě, Malajsii a Německu.

Autoři: , ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat