Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadějné projekty 2012: šest českých nápadů, které chtějí prorazit

Ekonomika

  13:29
PRAHA - Dobrý nápad, dávka štěstí a shovívavost investora – to jsou klíčové ingredience k úspěchu doma i ve světě. V Česku letos vznikla řada nových projektů, které neskrývají svoje ambice a chtějí se prosadit i globálně. Server Lidovky.cz vám představuje přehled originálních podnikatelských nápadů, které letos zaujaly veřejnost.

Nadějný start-up? foto: Shutterstock

Inovativní podnikatelské projekty neboli start-upy rostou v Česku jako houby po dešti. V jejich rozletu jim pomáhají takzvané inkubátory nebo akcelerátory organizující školení a setkání s investory.

Jedna z nejznámějších tuzemských líhní – jihomoravský workshop StarCube – letos ohodnotil snahu 27 podnikatelů. Porotu v podzimním kole nejvíc zaujal program Caver.

  • Program pro levnější léky

Nadějné start-upy

Vítězové podzimní soutěže o nejlepší start-up StarCube:

1. místo: CaverSoft - pomůcka do laboratoří, softwarový nástroj sloužící k analýze proteinů
2. místo: Spoteee - služba umožňující promítání zajímavých videotras v fitness centrech
3. místo: Vkládej.cz - web, který zajišťuje hromadné odesílání inzerátů na různé zájmové servery

Dva vyučující a čtyři studenti z Masarykovy univerzity už loni založili společnost Caversoft, která vyvinula software simulující tvar a chování bílkovin.

Program předpovídá k jakým chemickým reakcím jsou molekuly náchylné a pomáhá vědcům zlevnit a urychlit tradiční laboratorní výzkum. Výrazně tak zlevňuje zejména vývoj léků.

  • Balíčky s překvapením

V jarním kole StarCube bodoval nápad cílený zejména na lenivé muže a jejich partnerky.  Jak informoval server Lidovky.cz takzvaná Chlapskázásilka.cz nabízí mužům pravidelné zasílání ponožek, spodního prádla nebo balení prezervativů. Projekt se inspiroval ve Spojených státech a ve StarCube skončil jako druhý.

Vedle Chlapské zásilky se letos objevily i další obdobné služby. Senzabox funguje na podobném principu, ale hlavním momentem je překvapení. Dívky dostávají každý měsíc balíčky, ale předem netuší jaké kosmetické zboží jim poštou domu dorazí.

Martin Březina a Tomáš Brychta bodovali se svým start-upem Chlapská zásilka

Stejný koncept nabízí i Ladybox, který se na svých stránkách prezentuje jako „první česká krabička krásy“. Výběr a složení jednotlivých balíčků se ihned stal vděčným tématem internetových chatů a dívčích blogů zaměřených na kosmetiku a módu.

Více o nápadu čtěte zde:

  • 500 slov za minutu

StarCube ale není jediná možnost, jak o dát světu vědět o svém nápadu. V soutěži Vodafone Nápad roku letos zvítězil projekt Rozečti se. Ten nabízí placenou on-line aplikaci, která se snaží uživatele naučit číst rychleji a procvičovat tak i paměť.

 A kdo by si nepřál umět rychle číst? Díky samostatným cvičením mohou i zatím neškolení čtenáři dosáhnout rychlosti 500 slov za minutu. Tato dovednost se hodí v práci, ve škole a můžete si ji připsat do životopisu. 

  • Lekce od amatéra bez trémy

Také další nadějný projekt se zabývá vzděláním. Motto webu Naučmese.cz zní: kdokoliv může kohokoliv naučit cokoliv. Jste dobrý manager, umíte skvěle vařit nebo vás baví fotografování? Díky tomuto projektu můžete uspořádat kurz a předat svoje schopnosti jiným.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemusíte být profesionální lektor, vlastně je to spíše na škodu. V tomhle projektu se vsází na to, že před amatérským vyučujícím nebudou mít ostatní trému, vznikne přátelská atmosféra a výuka bude více efektivní.

Někteří si kurzem přivydělají, jiní určí pouze symbolickou cenu. Hlavní je ale podělení se o zkušenosti a sdílení vize.

  • Jídlo domů bez starostí

Zadáte na webu svoji adresu, vyberete si, zda máte chuť na pizzu, sushi, či jiný typ restaurace, která je poblíž, a pak už jen čekáte na kurýra, který vám jídlo doveze. Jednoduchý nápad, který se rychle ujal.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemusíte složitě hledat restaurace, které nabízejí dovoz jídla, platíte hotově hned při předání a DameJidlo.cz navíc funguje i jako aplikace pro chytré telefony.

  • Votoč vohoz a dej o tom vědět

Internetový obchod Votočvohoz.cz spojuje to, co má nejraději nemálo žen. Módu, kosmetiku a nakupování. Kříženec sociální sítě a aukčního serveru jim umožňuje prodávat nebo i darovat oblečení, doplňky nebo kosmetické výrobky.

A ženy na takovou nabídku slyší. Okolo uživatelsky přívětivého webu se vytvořila silná komunita čítající kolem 40 tisíc uživatelů a sesterské projekty už fungují také v Litvě, Malajsii a Německu.

Autoři: , ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...