130 let
Nákupní centrum Galerie Vaňkovka

Nákupní centrum Galerie Vaňkovka | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nákupní euforii vystřídá covidový splín. Češi vyhlíží nejistou budoucnost

Ekonomika
  •   21:50
Českému hospodářství se v červenci, v srpnu a v září letošního roku dařilo nad očekávání dobře. Klíčový ukazatel síly ekonomiky meziročně vyskočil o 3,1 procenta. Tahounem bylo utrácení domácností, které se neslo na vlně optimismu z dočasného zmírnění pandemie ve 3. čtvrtletí.

Zbohatli jsme, ale málo. Celkové příjmy obyvatel Česka jsou oproti Němcům pořád mizerné

Na poslední měsíce roku ale výhledy moc růžové nejsou. S nástupem podzimu se totiž vrátil virus v síle, kterou už skoro nikdo nečekal. Zároveň nastoupilo zdražení energií, jež mnohdy znamená znásobení výdajů domácností na elektřinu i za teplo. A také zvýšení úrokových sazeb ČNB, které lidem prodražuje splátky úvěrů.

Česká ekonomika si podle webu Lidovky.cz zveřejněného zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu ve 3. kvartále vedla lépe, než se čekalo. Vyprodukovala o 3,1 procenta více zboží a služeb než ve stejném období loňského roku. Původně statistici odhadovali 2,8 procenta. Přestala ale platit dlouholetá zaběhnutá rovnice, že růst hrubého domácího produktu táhne nahoru zahraniční obchod.

„Růst ekonomiky zajistila v podstatě jen domácí poptávka. Při pohledu na trable automobilového průmyslu, na který v létě dopadaly potíže s nedostatkovými součástkami, se snad není ani čemu divit,“ zhodnotil ekonom ČSOB Petr Dufek. Dodal, že hospodářství se dařilo vedle růstu zásob v podobě nedokončené produkce hlavně díky rostoucí spotřebě domácností a vlády.

„Ekonomiku podpořily svými útratami i domácnosti, které zvýšily nákupy nejenom za zboží, ale podstatně více utrácely i za služby, jež předchozím lockdownem utrpěly nejvíce,“ řekl Dufek.

Zaměstnanost se drží vysoko

Ve srovnání s loňským třetím kvartálem se spotřeba domácností zvýšila o 6,4 procenta. Zásluhu na tom si připsal trh práce. „Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU, a to se pozitivně promítá také do spotřeby. Lidé se nebojí ztráty zaměstnání, jelikož trh práce je nakloněn tomu, že si rychle najdou novou,“ tvrdí Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Jaký účet nám však ekonomika vystaví za celý rok? Mezi lidmi je nyní i nadále hodně peněz, které jim nechal v peněženkách rychlý růst mezd i částečný lockdownový půst. O nákupech ale budou nepochybně více přemýšlet, protože jim od podzimu daleko větší část peněz seberou vyšší platby za energie. A také třeba vyšší splátky úvěrů, které mohly vzrůst kvůli několikanásobnému a ve svém celku razantnímu zvýšení základních úrokových sazeb ČNB.

Dalším faktorem je rychlejší růst cen. „Na spotřebu domácností může v závěru letošního roku nepříznivě dopadnout růst inflace, jenž začíná dopadat na spotřebitelský sentiment a vede spotřebitele k obavám z dalšího vývoje,“ upozorňuje hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

„V posledním kvartále letošního roku dynamika růstu spotřeby domácností vzhledem k pandemii zpomalí. Otázkou samozřejmě je nakolik,“ řekl serveru Lidovky.cz šéfekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. „To záleží především na dalším vývoji pandemické situace. Ledasco napoví číslo maloobchodních tržeb za říjen, které zveřejní ČSÚ příští týden,“ dodal.

Sílu spotřebitelů vidí i ČNB

A jak vidí další vývoj hrubého domácího produktu centrální banka? „V letošním roce se do výkonu ekonomiky promítají problémy v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů, které omezují vývozy, na druhou stranu se pozitivně vyvíjí spotřeba domácností,“ zhodnotil v úterý pro Lidovky.cz viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

„Klíčové bude, zda se tempo růstu spotřeby domácností udrží. Zda spotřebitelé nezačnou vysílat obchodníkům a poskytovatelům služeb signály, že nejsou ochotni akceptovat rostoucí ceny zboží a služeb. Velkou roli budou ve spotřebě sehrávat i ceny energií, protože pokud budou lidé mnohem více platit za energie, o to méně jim zbude na spotřebu,“ dodal Nidetzký k dalšímu vývoji.

ČNB ve své poslední listopadové prognóze odhaduje růst HDP pro letošní rok na 1,9 procenta.

Autor: Ivana Pečinková
  • Vybrali jsme pro Vás