Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nástupce Kapsche chce vybírat 6 firem. Stát jim nabízí až sto milionů

Slovensko

  17:34
PRAHA - Sto milionů korun je stát ochotný zaplatit firmě, která pro něj připraví na klíč tendr na provozovatele mýtného systému. O tento úkol se uchází celkem šest firem, oznámilo ministerstvo dopravy. Nabídku podaly i renomované poradenské firmy.

Mýtná brána. foto: Lidové noviny

Na výběr nástupce firmy Kapsch bude mít výrazný vliv poradenská firma, kterou si zástupci státu vyberou z šesti kandidátů. V pondělí skončila lhůta pro podávání přihlášek. Přihlásily se renomované poradenské společnosti jako PwC či KPMG.

Smlouva firmy Kapsch, která v Česku provozuje systém elektronického mýta, skončí na konci roku 2016. Už nyní ale musí lidé z ministerstva dopravy připravit novou soutěž.

Rozhodli se pro jakýsi „předtendr“, v němž zvolí takzvaného projektového manažera. Hraniční částka, kterou je stát ochotný za tuto službu zaplatit, je sto milionů milionů korun, byť původně ministerstvo mluvilo o stropu 130 milionů. 

PSALI JSME:

„Z podaných nabídek je zřejmé, že soutěž tuto cenu výrazně sníží. Pokud časový harmonogram neovlivní další postup účastníků soutěže, mohl by být projektový manažer vybrán v průběhu září,“ komentoval výsledky soutěže mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Hodnotící komise nechala po otevření obálek projít všechny zájemce.

Zadání pro poradenskou firmu bude připravit a zorganizovat soutěž na dodavatele a provozovatele systému elektronického mýta. To ale není vše.

„Úkolem projektového manažera bude především zpracovat podrobnou studii efektivity jednotlivých způsobů výběru mýta,“ řekl už před časem mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Účastníci tendru

 • Do tendru se přihlásilo šest firem, všechny do soutěže prošly
 • Jedná se o společnosti Cetag, s.r.o., Arthur D.Little GmbH, BDO IT a.s. a CGI IT Czech Republic s.r.o.
 • Společnou nabídku podaly PricewaterhouseCoopers ČR a M.T. Legal s.r.o. 
 • Do soutěže se hlásí také  KPMG spolu s Tempest Czech s.r.o. a AK Volopich, Tomšíček a spol.

Jinými slovy: firma vyhodnotí, zda je pro Česko lepší využít stávající mikrovlnný systém, který reprezentují mýtné brány postavené firmou Kapsch.

Systém pracuje na principu snímání zařízení na palubních deskách aut. Jeho základní altenativou je satelitní systém.

Možností je kombinace obou principů. Tu zvolilo například sousední Slovensko.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...