Výsledek? Vysoké zadlužení. V roce 1980 dosahovalo kombinované zadlužení domácností, podniků a vlády ve vyspělých ekonomikách zhruba 160 procent HDP. V roce 2010 to už bylo 320 procent. Zadlužení rostlo dvojnásobným tempem, než byl růst ekonomik.
Ruku v ruce s tímto vývojem začalo docházet k poklesu míry úspor domácností a k růstu deficitů tzv. běžného účtu. Když ekonomika spotřebovává více, než vyrábí, tak musí rozdíl mezi spotřebou a výrobou dovážet.
A to způsobí deficit běžného účtu. Na začátku 80. let byla bilance běžného účtu USA vyrovnaná. A jaký je průměr od roku 2000? V průměru musely USA pro uspokojení své domácí poptávky vytvořit deficit 4,5 procenta HDP. Průměr pro Španělsko je 6 procent, Portugalsko 10, Island 12 a Řecko dokonce 13 procent.
Pokud stát více dováží ze zahraničí, tak někdo ze zahraničí musí tuto nadměrnou spotřebu financovat. A tímto sponzorem jsou státy, které mají přebytek běžného účtu a vysokou míru úspor. Jedním z těchto států je Čína, která má průměrný přebytek běžného účtu pět procent.
V EMU pak Německo a jádro kolem Německa. Tento vývoj tak zvýšil závislost ekonomik s nadměrnou spotřebou na ochotě zahraničních investorů tuto spotřebu financovat. A co když skončí tato ochota? Tak co?
Pokračování příště.
NAVRÁTIL: Inflace vs. deflace, třetí díl
Přesun výroby z vyspělých ekonomik do rozvíjejících ekonomik vedl k tlaku na mzdy nízkopříjmových skupin. Vlády a centrální banky ve snaze udržet spotřebu na vysokých úrovních začaly zvyšovat své zadlužení a motivovat domácnosti ke zvýšení svého zadlužení (nízké úrokové sazby).
Do Evropy se vrátila inflace foto: Shutterstock
Renta pro manželku prezidenta je ukázkou dvojího metru vlády. Rozdává peníze podle sympatií?
Šéfka sociální demokracie Maláčová ještě nehnula prstem. Antikomunistická kavárna už ale mobilizuje
Masy lidí místo granátů. Je Moskva po Vuhledaru tak silná, že řešením bude jen příměří za cenu územních ústupků?
Prodej pozemku 1.105 m2, v katastru obce Dolní Chvatliny u Zásmuk.
Dolní Chvatliny - Mančice, okres Kolín
2 990 000 Kč