Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Nová světová měna: čínské renminbi

USA

  7:00
Nesmysl? Ne tak úplně. Čína je velký vývozce, o tom není pochyb. Ale je také velký dovozce. Ještě v roce 2000 činily dovozy do Číny jen tři procenta celkových světových dovozů. Vloni to bylo už téměř deset procent. Ve světové soutěži o největšího dovozce se Čína umístila na třetím místě za Evropskou unií a USA. Pro některé země je vidět závislost na Číně ještě markantněji. Například zhruba před deseti lety Brazílie vyvážela do Číny dvě procenta svých vývozů. Nyní je to téměř 20 procent.
Čínská továrna - ilustrační foto

Čínská továrna - ilustrační foto foto: Shutterstock

A právě pozice velkého importéra dává Číně možnost začít si diktovat podmínky. A Čína by samozřejmě ráda viděla vypořádávat svůj zahraniční obchod spíše ve své měně než v amerických dolarech. Její obchodní partneři by se tomu nebránili. Ale potřebují jednu důležitou věc. A tou je zásoba čínské měny pro vytvoření devizových rezerv.

Jinými slovy, Čína musí svým obchodním partnerům umožnit nakoupit aktiva denominovaná v remimbi. Čína si to samozřejmě uvědomuje. A dělá v tomto směru kroky. Důležitým krokem bylo vytvoření dluhopisového trhu pro zahraniční investory v Hongkongu.

Tato snaha má jeden zajímavý aspekt. Otevření trhu s dluhopisy pro zahraniční investory a zahraniční centrální banky a postupné uvolňování měny bude tlačit čínské autority k trochu jinému chování. Budou se muset začít víc chovat jako Bundesbanka, a nebudou se tudíž moci pouštět do masivních fiskálních a měnových stimulů kdykoliv, kdy čínská ekonomika bude vykazovat známky zpomalení.

Ačkoliv je Čína od svého cíle ještě daleko, struktura jejího růstu a růst dovozů ukazují, že tato snaha není nesmyslná.

Autor: