Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Navrhli terminál Ruzyně, nedostali zaplaceno a teď musí uhradit soud

Ekonomika

  16:39
PRAHA - Práva autorů projektu ruzyňského letiště Michala Brixe a Petra Franty byla porušena, rozhodl ve čtvrtek Městský soud v Praze. Jejich žalobu ale soud zamítl, podali ji prý pozdě když tříletou promlčecí lhůtu minuli o jeden měsíc. Teď musí navíc zaplatit čtvrt milionu na soudních poplatcích.

Letiště Ruzyně foto: Tomáš KristLidové noviny

Uvedl to dnes server iHNed.cz. Autoři původního projektu žalovali Českou správu letišť (nyní Letiště Praha) a kancelář Nikodem & Partner.

Podle soudce Martina Valehracha byla žaloba vůči letišti oprávněná. "Česká správa letišť porušila právo tím, že jim nezaplatila odměnu. Ale je to již promlčeno," uvedl soudce.

250 tisíc kvůli měsíci
Jak píše server, promlčecí lhůta je totiž v tomto případě tři roky od okamžiku, kdy se o porušení svých práv dozvěděli - architekti ji ale podle soudce zmeškali o necelý měsíc. Místo aby Franta a Brix dostali několikamilionové odškodnění a omluvu, musí na nákladech řízení a advokátům protistrany naopak sami zaplatit přes čtvrt milionu korun.

Letiště Ruzyně.

Spor sahá až do poloviny 90. let, kdy Útvar rozvoje hlavního města ve spolupráci s Českou správou letišť vyhlásil architektonickou soutěž na projekt nového terminálu. V ní vyhráli autoři Brix a Franta.

Architektonická kancelář získala za plány nového terminálu několik prestižních ocenění. U plánů jejich jméno figuruje. U části skutečného terminálu je ale uvedeno, že ji vytvořil ateliér Nikodem & Partner.

Kvůli výstavbě letiště za provozu se v první fázi postavila jenom část nového terminálu - odbavovací hala, jeden ze dvou "prstů" a část druhého prstu terminálu. Zbytek prstu "B" nechala Česká správa letišť postavit až později, kdy se naplnily prognózy o nárůstu počtu cestujících.

I když mělo již kompletní projekt od Brixe a Franty, nechalo zbytek "vyprojektovat" kanceláří Nikodem & Partner, a to bez soutěže. A jako podklad byly předány původní plány Franty a Brixe. "Je to celé naše know-how, oni to překopírovali z digitálního záznamu," řekl serveru Franta.

Mluvčí letiště Michaela Lagronová serveru sdělila, že soud zamítl žalobu v plném rozsahu, čímž se potvrzuje, že Letiště Praha žádná autorská práva ani smluvní ujednání neporušilo.

Nekalá konkurence?
Brix a Franta sice žalovali i své konkurenty. Ti se ale podle soudu neprovinili. Podle soudce Valehracha totiž pouze pracovali s plány, které dostali. Navíc rozhodně nelze říct, že by Nikodem & Partner konkurenční plány pouze otrocky okopírovali, podotkl soudce. Opačný názor než soud měla profesní Česká komora architektů. Její stavovský soud dospěl k tomu, že se tehdejší šéf architektonického studia Alois Nikodem provinil.

Brix a Franta ještě neví, zda se proti verdiktu odvolají. Počkají si na písemné odůvodnění. Protestují však proti tomu, že zmeškali promlčecí lhůtu. Soud totiž řekl, že začala běžet dnem, kdy se dozvěděli, že se bude pokračovat ve stavbě bez nich, napsal iHNed.cz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!