Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Navzdory pandemii rostou pojišťovnám tržby. Na pojistném letos vybraly přes 106 miliard

Ekonomika

  7:25
Praha - Český pojistný trh za tři čtvrtletí letošního roku navzdory jarnímu nástupu pandemie koronaviru pokračoval v růstu. Pojišťovny vybraly na pojistném 106,1 miliardy Kč, což je meziročně o 3,6 procenta více. Loni trh vzrostl o 5,7 procenta na 136,7 miliardy Kč.

Česká koruna foto: Shutterstock

„Předepsané pojistné rostlo méně než za srovnatelné období o rok dříve. Tempo růstu ke konci třetího čtvrtletí 2020 meziročně zpomalilo o dva procentní body a ve srovnání s předběžnými hodnotami první poloviny tohoto roku o 0,2 bodu,“ komentoval výsledky analytik České asociace pojišťoven Jaroslav Urban.

Pojistné životního pojištění dosáhlo ke konci září 34,5 miliardy Kč a meziročně narostlo o dvě procenta, respektive o 688 milionů Kč. Ve srovnání s prvním pololetím se tak dále snížila dynamika celkového růstu.

Produkty životního pojištění s běžně placeným pojistným, které dosahují více než 90procentního podílu v počtu aktivních smluv, proti stejnému období roku 2019 narostly o 2,7 % na 33,7 miliardy Kč. Proti tomu produkty s jednorázově placeným pojistným zaznamenaly meziroční pokles o téměř dvacet procent.

V životním pojištění stále přetrvává pokles počtu uzavřených pojistných smluv. Aktivních smluv ke konci třetího čtvrtletí 2020 zůstává 5,059 milionu, tedy meziročně o 1,4 % méně. V dlouhodobém měřítku ale dochází k pozvolnému zpomalení tohoto poklesu.

V neživotním pojištění růst předepsaného pojistného za první tři čtvrtletí 2020 dále zpomalil na 4,4 %, což je o 2,4 bodu méně než o rok dříve. Tempo růstu ve srovnání s pololetím dále přibrzdilo u většiny sledovaných odvětví neživotního pojištění. Zvláště v souhrnné skupině produktů zahrnující všechna ostatní odvětví mimo pojištění vozidel, majetku a odpovědnosti občanů i firem nastává již třetí čtvrtletí výrazný meziroční pokles.

V tomto segmentu pokrývajícím léčebné výlohy a další rizika cestovního pojištění nebo pojištění cizinců se významně propadlo předepsané pojistné, a to o více než 13 %. Ve srovnatelném období předchozího roku tato pojištění naopak ještě posilovala o pět procent. „Právě ve vývoji těchto odvětví tak lze již nyní pozorovat konkrétní dopady pandemie covid-19 na český pojistný trh, podotkl Urban.

V povinném ručení (v pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel) dosáhlo předepsané pojistné 20,3 miliardy Kč. Meziročně stouplo o 7,4 %. Toto navyšování je i nadále částečně podpořeno rostoucím počtem pojištěných vozidel, nyní o 2,6 %.

V havarijním pojištění vozidel dosáhlo předepsané pojistné hodnoty 17,7 miliardy Kč a meziročně se navýšilo o sedm procent. Počet havarijně pojištěných vozidel zároveň meziročně rostl o 4,4 %. V podnikatelských pojištěních se dynamika růstu ke konci třetího čtvrtletí stabilizovala na 4,9 % s předepsaným pojistným 16,1 miliardy Kč. Retailové majetkové a odpovědnostní pojištění meziročně opět posílilo o 5,4 % na 9,6 miliardy Kč.

Největší pojišťovny na českém trhu
Pojišťovna Předepsané pojistné za tři čtvrtletí 2020 Podíl na trhu
Generali Česká pojišťovna28,7 mld. Kč27,1 %
Kooperativa24,5 mld. Kč23,1 %
Allianz11,6 mld. Kč10,9 %
ČSOB Pojišťovna8,9 mld. Kč8,4 %
Česká podnikatelská pojišťovna 8,1 mld. Kč7,6 %
Uniqa5,9 mld. Kč5,6 %
NN3,6 mld. Kč3,4 %
Zdroj: Česká asociace pojišťoven
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat