Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nedoručené zásilky? Problémy České pošty vedly k odvolání vedoucí pražské pobočky

Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Celoplošný problém České pošty s pomalým doručováním zásilek už má první „oběť“ z řad zaměstnanců. Státní podnik, kterému chybí doručovatelé, odvolal vedoucí pobočky na Praze 8. Tam si podle informací serveru Lidovky.cz klienti navíc hojně stěžují na nefungující služby. Někteří klienti v Libni a Karlíně čekají na poštu klidně i deset dní.

„Běžte se zeptat do prvního patra,“ slýchají čím dál častěji klienti České pošty na pobočce v pražské Libni. Takovou zkušenost má i Vladimír, obyvatel Prahy 8, který se svěřil serveru Lidovky.cz.

Do prvního patra se podle něj lidé chodí ptát, zda jim na jejich pobočku už náhodou nedorazila očekávaná zásilka. Pokud ano, rovnou si ji tam mají vyzvednout. Přímo od doručovatelů, kteří nestíhají roznášet.

Hledá se 1300 zaměstnanců

Státní podnik bojuje s řadou problémů kvůli tomu, že nemá lidi. „Česká pošta se v současné době stejně jako další firmy potýká s nedostatkem zaměstnanců,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí České pošty Matyáš Vitík. V současné době hledá přes 1 300 zaměstnanců, přičemž nejvíce patrný je nedostatek doručovatelů a pracovníků na přepážkách v Praze.

Starostu městské části Praha 8 Romana Petruse situace znepokojuje. V minulých dnech zareagoval na množící se stížnosti občanů Prahy 8 kvůli fungování pobočky České pošty pro Libeň a Karlín, ačkoli záležitosti fungování České pošty nepatří do kompetence městské části.

„Sešel jsem se s panem Horáčkem, který má na starosti pražskou Českou poštu, abych mu nabídl pomoc s hledáním nových zaměstnanců, a to prostřednictví komunikačních kanálů městské části. Pobočka na Praze 8 se již delší čas potýká s podstavem zaměstnanců. Jejich nedostatek je jednou z hlavních příčin špatných služeb na této pobočce,“ uvedl v oficiálním prohlášení starosta Roman Petrus.

V poslední době podle něj pošta přijala devět nových zaměstnanců. Původní tým čítal devět lidí, dnes jich má pošta k dispozici osmnáct. „Konečný ideální stav by měl být 27,“ sdělil šéf městské části. Problémy Karlín a Libeň nicméně trápí už řadu měsíců. „Jedná se především o špatně fungující roznášku zásilek, ale i další služby poskytované Českou poštou. Tyto stížnosti jsou mnohdy tlumočeny i na Městské části Praha 8,“ doplnil starosta. 

Nezůstalo jen u toho. „V reakci na neutěšenou situaci na pobočce byla odvolána dosavadní vedoucí a nyní se připravuje výběrové řízení na obsazení této pozice. Kromě postupného řešení personální situace na pobočce se přijímají další opatření ke zlepšení služeb, jako jsou stavební úpravy a změna technologie třídění a doručování zásilek,“ sdělil též Petrus.

Balík do ruky? Spíše na poštu

Ještě horší je situace u služby „Balík do ruky“. V praxi podle svědectví zákazníků funguje služba následovně: pošťák zákazníkovi neoznámí, že už je před domem s balíkem. Zřejmě aby ušetřil čas, vloží do schránky lísteček s výzvou, že pokus o dodání balíku byl neúspěšný.

Klient přitom třeba čeká na uvedeném místě, aby si balík převzal osobně. Rozzlobený zákazník pak musí vyrazit na pobočku, kde často uvázne ve frontě. Zaplacená služba tak naopak doručení paradoxně prodlužuje.

Aktuální nedostatek doručovatelů celý proces ještě zpomaluje. Když se klient dojde zeptat na pobočku, na přepážce pro výdej uložených zásilek o něm ještě nemusí být záznam, protože doručovatel nestačil vhodit oznámení o uložení zásilky do schránky.

Reklamace i stížnost ombudsmance

Klienti mají možnost si stěžovat na nefungující služby České pošty. Prvním obranným prostředkem je reklamace na jakékoli pobočce pošty kvůli vadnému dodání. Pokud zákazník není spokojený s požadovanou službou, má možnost ji reklamovat, a to i v případě, že už si zásilku převzal. I v tomto případě je ale zapotřebí se obrnit maximální trpělivostí. Stížnost totiž nemusí být podle zkušeností zákazníků stěžujících si v internetových diskusích vyřízena v dané lhůtě, v některých případech dokonce vůbec.

Česká pošta je povinna reklamaci vyřídit nejpozději do 30 dnů od jejího přijetí. Pokud se v této lhůtě nijak nevyjádří nebo jí nevyhoví, může stěžovatel podat do jednoho měsíce námitku k Českému telekomunikačnímu úřadu, který dohlíží na poskytování poštovních služeb a může při zjištěném pochybení ukládat i citelné pokuty. Zahájení řízení o námitce je však spojeno s poplatkem.

Klienti se mohou obrátit také na poštovní ombudsmanku, ale to teprve tehdy, když vyčerpají všechny řádné i opravné prostředky a stále nejsou s řešením problému spokojeni. Její úřad je tedy až poslední instance při rozhodování o reklamacích, zákaznických podnětech a stížnostech.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVEBNÍ MISTR (30-32.000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč