Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nebudeme v současné krizi podporovat firmy z daňových rájů, zní z Polska a Dánska. Inspirovat se chtějí i Češi

Polský premiér Mateusz Morawiecki. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský premiér Mateusz Morawiecki. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Dánsko a Polsko neposkytnou v době koronavirové krize finanční pomoc podnikům, které mají sídla v daňových rájích. Informoval o tom server Business Insider.

Dánská vláda o víkendu prodloužila finanční programy určené firmám postiženým koronavirovou krizí. Premiérka Mette Frederiksenová navýšila objem podpory o dalších sto miliard dánských korun na současných 400 miliard (dohromady asi 1,5 bilionu korun).

Pomoc však neposkytne firmám, které jsou registrované v daňových rájích. „Společnosti, které požadují finanční pomoc, musí zaplatit daň na základě mezinárodních dohod a vnitrostátních předpisů,“ uvedlo dánské ministerstvo financí v prohlášení.

„Skoncujme s daňovými ráji“

Podobné opatření přijalo Polsko už na začátku dubna. Premiér Mateusz Morawiecki řekl, že velké společnosti usilující o pomoc z balíčku šesti miliard dolarů (asi 151 miliard korun) musí platit daně v Polsku. „Skoncujme s daňovými ráji, které znamenají prokletí pro současný ekonomický systém,“ dodal.

Podobné názory zaznívají také v Česku. „Státní podpora má patřit pouze těm firmám, které daní v Česku. Firmy, které daní jinde, nemají mít na českou státní podporu nárok,“ řekl senátor Zdeněk Hraba (STAN) s tím, že stát nemůže rozdávat peníze těm, kteří nepřispívají do českého státního rozpočtu.

Podle senátora Hraby se tímto krokem zajistí, že finanční prostředky z vládních programů se v budoucnu vrátí prostřednictvím přímých daní do českého státního rozpočtu a tím tyto firmy přispějí ke snadnějšímu zvládnutí celé krize.

S postupem souhlasí také Robert Palmer, britský daňový aktivista a ředitel organizace Tax Justice UK, usilující o progresivnější a efektivnější daňový systém ve Velké Británii.

„Společnosti, které usilují o snížení svých daní, by neměly očekávat, že získají pomoc, když se něco pokazí. Vláda Spojeného království by se měla vážně zabývat přijetím dánského přístupu. Jakákoli pomoc musí přijít s podmínkami,“ uvedl.

Onshore vs. offshore

Mezi nejznámější a nejpopulárnější daňové ráje patří Gibraltar, Bahamy, Bermudy, Britské Panenské ostrovy nebo Panama. Jako daňový ráj se označují země s velmi nízkými daněmi a ekonomikou orientovanou na zahraniční kapitál. Obvykle se ještě dělí na onshore a offshore oblasti.

Onshorové destinace se v principu neliší od běžných zemí s tím rozdílem, že danění firem je co nejmenší a zahraniční společnosti jsou zvýhodňovány rozmanitými investičními pobídkami či příznivějšími zákony.

Klasickými daňovými ráji jsou ovšem offshore destinace. Lákadla jsou poměrně jednoznačná: nulová daň z příjmu, paušální roční daň, která je obvykle velmi nízká, anonymita vlastníků, žádná omezení při převodech kapitálu a často ani neexistující požadavek na vedení řádného účetnictví.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...