Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas oprášil švarcsystém

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas plánuje v rámci ozdravných opatření pro českou ekonomiku znovu oživit tzv. švarcsystém, neboli umožnit domácím firmám najímat nové pracovníky nikoliv na pracovní smlouvu na dobu neurčitou, jak je to běžné nyní, nýbrž jako živnostníky. Firmy by tak nemusely za takové pracovníky platit pojištění a snáze by se jich v případě potřeby i zbavovaly.

Miroslav Švarc foto: Hynek GlosLidové noviny

Nečas pro LN připustil, že se inspiroval návrhy na oživení ekonomiky předložené Národní ekonomickou radou vlády (NERV). „Zatím se jedná pouze o jeden z návrhů NERVu, já jsem spíše pro,“ řekl Nečas. Odmítl však spekulovat, kolik firem by tento způsob upřednostnilo.

Zdrženlivý postoj ke znovuoživení systému nazývaného po podnikateli Miroslavu Švarcovi – jehož stavební firma tímto způsobem na počátku 90. let zaměstnávala dělníky – vyjádřili zástupci firem oslovení LN. Poukazovali přitom na fakt, že švarcsystém se jen těžko může stát účinným lékem proti rostoucí nezaměstnanosti.

Přestože byl tento systém novelou zákona o zaměstnanosti v roce 1992 v podstatě zakázán, mnoho firem např. ve stavebnictví či v reklamě jej nepřestala využívat.

„Švarcsystém v podstatě existuje, problém nezaměstnanosti však neřeší... Pracovní místa buď jsou, nebo nejsou, a to je odvislé od zakázek,“ řekl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek.

Uvedl, že stavební firmy si v současnosti najímají živnostníky na specializované práce. Případná legalizace švarcsystému podle Maška nepřiměje významnější stavební firmy propouštět zaměstnance a najímat místo nich živnostníky.
Kvůli svému modelu seděl
S jednoduchým způsobem, jak mohou firmy snadno ušetřit na výdajích, přišel jako první na začátku 90. let benešovský podnikatel Miroslav Švarc. Ve své stavební firmě nejprve propustil všechny zaměstnance. A následně je najal přes živnostenské listy.

Uzavíráním dodavatelských smluv se „svými“ živnostníky tak Švarc ušetřil značné výdaje na zdravotním a sociálním pojištění.

Zajímavý způsob, jak si zvýšit příjmy, okamžitě nalákal další podnikatele, kteří Miroslava Švarce napodobili. Stát, který tak přišel o část příjmů veřejných financí, švarcsystém brzy zatrhl.

Od začátku roku 1992  byl model „podnikatel zaměstnává podnikatele“ novelou zákona zakázán.
A Miroslava Švarce, kterého jeho model proslavil, poslal soud na 18 měsíců do vězení.


Švarcsystém neoslovuje ani obchodníky, kteří zaznamenávají zvýšenou potřebu  pracovníků v době sezonních prodejů. „Dáváme přednost zaměstnancům v pracovním poměru, a to buď na plný nebo zkrácený úvazek. Zaměstnanec je tak více motivovaný, protože má přístup i k veškerým zaměstnaneckým benefitům,“ řekla mluvčí obchodního řetězce Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Na zrádnost švarcsystému pro živnostníky upozornil i bývalý předseda Asociace reklamních agentur Jiří Mikeš, který dnes vyučuje komerční komunikaci na pražské Vysoké škole ekonomické. „Takto zaměstnaní živnostníci sice mohou nyní ušetřit na pojištění, avšak v důchodovém věku se dočkají nízké penze,“ řekl Mikeš.

Náhrada za nedostatky v zákoníku práce
Současné úvahy o znovuoživení švarcsystému jsou důsledkem nepružného zákoníku práce, tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

„Švarcsystém není všelék, ale při současném nevyhovujícím zákoníku práce se jedná o druhé nejlepší řešení,“ zdůraznil Míl. Současný zákoník práce firmy podle Míla odrazuje od najímání nových pracovníků, jelikož je pak lze jen obtížně propouštět. Z tohoto důvodu by se podle Míla mohl švarcsystém uchytit mezi menšími firmami. „Na trhu může vyvolat potřebné oživení,“ uvedl Míl.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!