Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nedostupné bydlení? Hypotéka je v Česku pořád výhodnější než nájem, tvrdí studie

Ekonomika

  14:45
PRAHA - Platit hypotéku je v Česku v současné době výhodnější než nájemné. Platí to pro všechny kraje a většinou nezáleží ani na velikosti bytu. Vyplývá to z aktuálních údajů portálu cemap.cz.

Rodinný dům. foto: Shutterstock

Podle nich například průměrná cena pražského bytu o velikosti 65 metrů čtverečních je 4,3 milionu korun a měsíční nájem činí 16 500 korun. Měsíční splátka hypotéky podle srovnávače Chytrý Honza při 80procentní hypotéce a 30 letech splácení vychází na 15 300 korun.

Sen o vlastním bydlení se rozplývá. Skoro třetina třicátníků na něj nedosáhne

„Současná politika ČNB doporučuje bankám neposkytovat hypoteční úvěr nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Zbylých 20 procent tedy klient musí hradit z vlastních dostupných finančních prostředků nebo formou úvěru. Peníze investované do vlastního bydlení jsou jednou z nejlepších možných forem investic, která navíc snižuje měsíční splátku hypotéky,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Chytrý Honza Jiří Paták.

Aplikace cemap.cz vychází z tržních cen nabídek inzercí realitních serverů a porovnává 20 tisíc nájemních a 40 tisíc bytů v osobním vlastnictví napříč Českem.

Rozdělení hypoték podle věku

V Praze je největší rozdíl mezi hypotékou a nájmem v bytech o velikosti 66 až 80 metrů čtverečních. Měsíční splátka hypotéky u nich vychází v průměru o 3241 korun níže než průměrný nájem. Byty větší než 100 metrů čtverečních se v Praze podle portálu pronajímají za více než 40 tisíc korun.

Byt do 65 metrů čtverečních v Brně má podle portálu hodnotu 2,6 milionu korun. Nájem v takovém místě stojí zhruba 11 500 korun, ovšem měsíční splátka hypotéky vychází zhruba na 9500 korun.

Řetězce kazí kvalitu nábytku. Kupujeme levnější, lepší vyvezeme, tvrdí asociace

„Naše data ukazují, že se ceny nemovitostí napříč Českou republikou pohybují spolu s průměrnou výší nájmu. Nejznatelnější rozdíly v nájmech jsou přitom vždy mezi centrem a okrajem města, a to někdy i několik tisíc. Naproti tomu měsíční splátka hypotéky se liší pouze v řádech stokorun,“ doplnil výkonný ředitel portálu cemap.cz Ondřej Hon.

Podle údajů poradenské společnosti KPMG žilo v roce 2015 v Česku v nájmu 22 procent lidí. Například na sousedním Slovensku to bylo 11 procent, v Polsku 16 procent, v Maďarsku třináct procent.

Naopak nejvyšší podíl byl ze srovnávaných evropských zemí ve Švýcarsku (55 procent) a v Německu (48 procent). Podíl obyvatel, kteří měli problémy se splácením nájemného nebo hypotéky, podle KPMG v Česku činil 2,7 procenta. Ze sousedních zemí na tom bylo nejlépe Polsko s jedním procentem, nejhůře Maďarsko se šestiprocentním podílem.

Situace na trhu s hypotékami.
Za kolik banky půjčují na bydlení.
Autor: