Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejbohatšímu Čechovi se loni dařilo, jeho skupina PPF hlásí rekordní zisky

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. foto: Lidové noviny

PRAHA - Skupina PPF loni vydělala 271 milionů euro, což je nejvyšší zisk z pokračujících operací za poslední tři roky. Dařilo se ale i dalším společnostem ze skupiny. Home credit vykázal historicky nejvyšší zisk ve výši 117 milionů euro, společnost Polymetal po dvou letech ve ztrátě vydělala 69 milionů euro.
  13:03

V minulém roce společnost z pokračujících operací vykázala ztrátu 205 milionů, předchozí dva roky byla v zisku 13, respektive 110 milionů euro. Meziroční nárůst 476 milionů eur (12,3 miliardy Kč) byl ovlivněn především optimalizací podnikání a programem snižování nákladů, který byl ve skupině zahájen na podzim roku 2008, dodal.

Skupina PPF uzavřela loni nové transakce hlavně s pojišťovnou Generali, Danielem Křetínským, skupinou J&T (EP Holding) a s Igorem Jakovlevem (Eldorado).

Konsolidovaný čistý zisk byl ovšem v roce 2008 podle mezinárodních účetních standardů oproti loňsku výrazně vyšší. Významně jej totiž ovlivnil jednorázový zisk z transakce se skupinou Generali, který dosáhl 2,7 miliardy eur a byl zaúčtován jako zisk z ukončených operací.

Nizozemská PPF Group N. V., kterou spoluvlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, podniká kromě pojišťovnictví ve spotřebitelských financích či v bankovnictví a poskytuje služby správy majetku. Vlastní téměř 93 procent v PPF Bance či téměř 30 procent v ruské Nomos Bank. Patří jí také zhruba osmiprocentní podíl v západosibiřské Chanty-Mansijské bance. Z oblasti správy majetku spoluvlastní PPF ECM Holding. Před rokem převyšovala aktiva společnosti 10 miliard euro. Letos celkový objem aktiv vzrostl loni o 0,7 procenta na 10,8 miliardy eur (asi 280 miliard Kč).

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat