Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší české pivo se vaří na Moravě, bodovali i Slováci

Ekonomika

  9:47
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Titul Pivo České republiky 2009 za světlý prémiový ležák a za světlé výčepní si v sobotu z 13. ročníku degustační soutěže v Českých Budějovicích odvezly moravské pivovary. Nejlepším prémiovým ležákem určila porota rozhodčích dvanáctistupňové pivo z hanušovického Pivovaru Holba, mezi desítkami pak se značkou Tas uspěl Pivovar Černá Hora.
Pivo (ilustrační foto)

Pivo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Prvenství za tmavé výčepní pivo putuje do rodinného pivovaru Chodovar za Zámecké černé, druhé a třetí místo obsadily slovenské pivovary. Jako nejlepší světlý ležák určila porota Czech Rebel Beer z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, jedničkou mezi tmavými dvanáctkami se stal Ferdinand z benešovského pivovaru. Ten s pivem Sedm kulí ovládl i kategorii polotmavých piv.

Za Svijany uspěly Kněžna a Baron Kategorii světlých i tmavých speciálů ovládl Pivovar Svijany, a to s patnáctistupňovým Baronem a tmavou třináctkou Svijanská Kněžna. První cenu bral svijanský pivovar i za kvasnicové pivo, které se prodává ve skleněných dvoulitrových džbánech.

Třináctku Pašerák z železnorudského Pivovaru Belveder ocenila porota jako nejlepší světlé pivo z minipivovarů. „Je to největší úspěch našeho krátkého působení na trhu. Takové ocenění se nepotká každý den,“ řekl majitel rodinného pivovaru a hoteliér František Strnad, který převzal i cenu za druhé místo mezi tmavými pivy z minipivovarů. Tu vyhrála čtrnáctka Dobřanská Hvězda.

Soutěž Pivo České republiky patří počtem přihlášených značek piv k nejvýznamnějším akcím svého druhu v zemi. S výjimkou největších pivovarů, jako jsou Budvar, Plzeňský Prazdroj či Staropramen, se akce zúčastní téměř všichni producenti piva z celé ČR. O titul letos ve 13 kategoriích usilovalo 40 pivovarů z Česka i Slovenska s více než 180 pivy.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat