Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší květen v historii českého rozpočtu. Výběr daní se daří, tvrdí Babiš

Ekonomika

  14:40
PRAHA - Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci května stouply ve srovnání s loňskem o 50 miliard na 532,8 miliardy korun. Výdaje rozpočtu pak stouply o 5,5 miliardy na 510,5 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun.

Ministr financí a šéf hnutí ANOAndrej Babiš foto:  Michal Růžička, MAFRA

Přebytek rozpočtu, o kterém ve středu ve sněmovně informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), tak klesl na 22,4 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun. Jde o nejlepší výsledek květnového rozpočtu od roku 1993.

Za meziročním růstem příjmů jsou podle resortu financí především daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení. Ty stouply meziročně o 31,2 miliardy na 402,1 miliardy korun. O 21,6 miliardy pak byly vyšší příjmy z rozpočtu EU.

STÁTNÍ PENÍZE

„Vzhledem k pozvolnějšímu růstu ekonomiky už nemůže být pochyb, že za lepším výběrem daní na prvním místě stojí lépe fungující Finanční správa. Například díky kontrolnímu hlášení se nám úspěšně daří zpřetrhávat sítě řetězových podvodů. Pokračující lepší výběr daní nesmí být zneužit k ukojení zvýšeného výdajového apetitu žádného z ministerstev, ale výhradně k rychlejšímu směřování k vyrovnanému rozpočtu,“ řekl ministr Babiš.

Inkaso daně z přidané hodnoty v meziročním srovnání stouplo o 4,3 miliardy na 94,1 miliardy korun. Nárůst inkasa a zjištění z aplikace kontrolního hlášení podle ministerstva potvrzují, že kontrolní hlášení přináší efekt.

Vývoj salda státního rozpočtu.

Vývoj salda státního rozpočtu.

„Reálně došlo ke snížení objemu uplatněných nadměrných odpočtů a mírnému zvýšení odvedených daní, obojí v meziročním srovnání. Tento trend tak nasvědčuje tomu, že došlo k poklesu takzvaných fiktivních faktur, kterými si plátci snižovali svou vlastní daňovou povinnost,“ uvedl Babišův úřad.

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 5,6 miliardy na 59,6 miliardy korun. Příjmy z daně z minerálních olejů rostly díky vyšší spotřebě způsobené nízkými cenami pohonných hmot. Rovněž spotřební daň z tabákových výrobků byla v dubnu meziročně vyšší.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci května na ně z rozpočtu putovalo 211,2 miliardy korun, tedy meziročně o 9,6 miliardy více.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat