Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volkswagen míří do Číny. Bude tam vyrábět nejlevnější model

Asie

  7:00
WOLFSBURG - Volkswagen by mohl vyrábět svůj první levný vůz, kterým chce konkurovat Dacii od Renaultu nebo Datsunu od Nissanu, v Číně, která je největším světovým trhem pro tyto vozy. Uvedl to ředitel vývoje značky VW Ulrich Hackenberg. Součástí skupiny VW je Škoda Auto.

Logo firmy Volkswagen. foto: ČTK

V Číně se každým rokem prodají více než tři miliony levných vozů, pro které se používá rovněž výraz "budget". V Číně by také mohl Volkswagen využít při výrobě jednoho ze svých dvou místních partnerů.

Posílit pozici na trzích
Cena nového, levného vozu se má pohybovat v rozmezí od 5000 do 10 000 eur (128 000 až 256 000 Kč). Mohl by se prodávat i jako dodávka, polododávka a malý sedan. Nejmenším a nejlevnějším vozem v nabídce Volkswagenu je nyní Up!, který se prodává za 9850 eur, je ho však možné koupit jen v Evropě a Japonsku. Dvoudvéřový vůz přišel na trh v prosinci 2011 a na letošním autosalonu se má objevit také jako první elektrický vůz VW.

ČTĚTE TAKÉ

Rozhodnutí o výrobě levného vozu má padnout letos. Automobilka zatím nerozhodla, zda bude mít nový vůz znak VW nebo jinou značku. Hackenberg upozornil, že není ani jisté, zda se model bude prodávat i v Evropě, protože zde by mohl ohrozit jiné levnější značky Volkswagenu, jako Seat a Škoda.

VW se nedaří posílit svoji pozici na trzích jako Indie a jihovýchodní Asie, kde silně roste právě segment malých vozů. Titul nejlevnějšího osobního automobilu světa má nyní vůz Nano, který vyrábí indická automobilka Tata Motors.

Autoři: ,