Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší archiv v Česku z historie Škody Plzeň převezme stát

Ekonomika

  17:17
PLZEŇ - Největší podnikový archiv v Česku, čtyři kilometry písemností, fotografií a filmů z historie Škody Plzeň, převezme stát. Firma se 150letou historií oznámila před několika dny ministerstvu vnitra, že chce přestat spravovat archivní fondy, mezi nimiž jsou ručně malované výkresy velkopodnikatele Emila Škody z 60. let 19. století, film o kompletní výrobě parní lokomotivy, dokumenty z výroby zbraní používaných ve světových válkách.

RTO foto: Wikimedia

"Škoda Holding oznámila, že už nebude archiv provozovat. Jejich akreditace (pro výkon soukromého archivu) se tedy ruší a my musíme určit archiv, který se těchto fondů ujme," řekl ředitel odboru archivní správy ministerstva vnitra Václav Babička.Rozhodnutí o novém správci vydá ministerstvo do 30 dnů. Archiv se má přesunout do bývalé záložní nemocnice v Nepomuku, kterou získal v roce 2006 Státní oblastní archiv Plzeň. "Vejde se tam, ale prostory se musí zadaptovat na depozitáře asi za 15 milionů Kč," řekl Babička. Oblastní archiv nechá zpracovat dokumentaci.

Podle personálního ředitele Škody Josefa Bernarda bude státní archiv pečovat o historické dokumenty lépe než firma, "protože oni jsou profesionálové". Holding už nebude muset vydávat miliony korun ročně na správu, čištění, vytápění a odborný dohled dokumentů.

Převod souvisí s prodejem budovy bývalého ředitelství Škody Západočeské univerzitě. Právě v dvoupodlažním suterénu objektu se historické dokumenty skladují. Rektor Josef Průša potvrdil, že po koupi by univerzita ještě dva roky nechala v objektu současné nájemce.

"Tak velký soubor dokumentů, srovnatelný s velkým okresním archivem typu karlovarského, jsme od firmy nepřebírali," řekl ředitel Státního oblastního archivu Petr Hubka. Podnik se o archiválie staral slušně.

Většina firem má archiv u sebe a zakládá si na něm. Využívají ho k bádání i propagaci. Například Prazdroj, který přechovává osminu dokumentů než Škodovka, o předání archivu státu neuvažuje. "Archiv představuje paměť pivovaru a má pro Prazdroj, ale i pro české pivovarství ohromný význam," řekl mluvčí Jiří Mareček. Ani OKD, které mají po Škodovce druhé největší fondy, podle archivářky Ivany Švajnochové o převodu neuvažují. Naopak archiv ČKD převzal po privatizaci Státní oblastní archiv v Praze.

Škodovka eviduje 40.000 výkresů, technologické postupy, počty vyrobených strojů, rozbory hospodaření, 2000 filmů a statisíce fotografií. Sjíždějí se tam badatelé, fandové, publicisté a studenti z celého světa, lidé pátrají po svých předcích. "Každý, kdo chce napsat něco o historii českých lokomotiv, zbraní, ale i automobilů, nemůže opominout škodovácký archiv," řekl plzeňský historik Petr Mazný.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!