Jak vyplývá z dokumentů, které mají LN k dispozici, vznik fondu se dnes intenzivně řeší na vládní úrovni. Za českou stranu jedná státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD), blízký spolupracovník premiéra a šéfa strany Bohuslava Sobotky. A také lobbista Jaroslav Tvrdík, uváděný jako „poradce předsedy ČSSD“.
Snahu české vlády potvrdil i sám Prouza. „Nemohu komentovat probíhající jednání,“ řekl.
ICBC chce záruky
Vznik fondu navazuje na čínský projekt takzvané nové hedvábné stezky, který chce oživit starověkou obchodní trasu z východní Asie do Evropy. Měl by být součástí partnerství 16 evropských států a Číny známého jako 16+1.
Jmění fondu má dosáhnout desíti miliard eur (270 miliard korun); samotná banka ICBC by měla investovat miliardu a zbytek přiteče ze zúčastněných zemí.
Na Česko připadá spoluúčast 200 milionů eur. Otázkou ale je, kdo peníze poskytne. Podle informací LN nepřichází v úvahu, že by šly ze státního rozpočtu. Stát proto oslovil soukromé investory.
Číňané sahají po majiteli Ritzu či Four Seasons. Nabízí 6,5 miliardy dolarů |
Podle dobře obeznámeného vládního zdroje mají zájem podílet se například finanční skupiny PPF a J&T. „V současné chvíli to nebudeme komentovat, nevyjadřujeme se k transakcím, které nejsou dokončené, tedy ani v tomto případě nebudeme dělat výjimku,“ uvedla mluvčí Monika Veselá. PPF na otázky neodpověděla.
Osloveny byly i největší banky jako Česká spořitelna, Komerční banka či ČSOB. Třeba spořitelna ale podle svého vyjádření účast na projektu v tuto chvíli nezvažuje. Problémem může být, že tradičním institucím se jen těžko rozhoduje o projektu, který je zatím jen na papíře. Lze ale očekávat, že by se banky mohly připojit ve chvíli, kdy fond vznikne.
Z dokumentů navíc jasně vyplývá, že čínská strana požaduje, aby se český stát zapojil alespoň symbolicky, například přes některou svou instituci. Jako ideální řešení se pak jeví využití státní Českomoravské záruční a rozvojové banky.
Číňané se drží zpátky
Česko ale není jediné, kdo má osídlo fondu zájem. Lákavé podmínky a finanční prostředky nabízí dle informací LN i Polsko, vúvahu přichází také Maďarsko.
Není proto jisté, jestli projekt nakonec vznikne právě v Praze. Shodu na financování a podobě je potřeba najít ještě před oficiální návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která se uskuteční o Velikonocích.
Čínský fond koupil druhou největší solární firmu v Česku |
„Je tu snaha vytvářet různá memoranda, která budou podepsána při návštěvě čínského prezidenta. Jejich součástí je i memorandum o vzniku fondu s ICBC. Nicméně čínská strana se k tomu, že by se teď něco mělo podpisovat, vsoučasnosti příliš nemá,“ řekl LN zdroj obeznámený s jednáním.
Čínské obchodní aktivity v Česku rostou. Například podle včera zveřejněných informací Radiožurnálu jedná o obchodech s čínskou CEFC finanční skupina Penta. Ta vlastní například lékárny Dr.Max či sázkovou kancelář Fortuna.
CEFC v Česku už investovala zhruba deset miliard korun. „Diskutujeme o potenciálním odkoupení aktiv, která v našem portfoliu nepovažujeme za strategická azcela v souladu s naší investiční strategií se jich plánujeme vzdát. Žádné jiné dohody nejsou v současnosti aktuální,“ potvrdil pak mluvčí Penty Ivo Mravinac.