Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší firmu světa dohánějí problémy s placením daní

Ekonomika

  7:29
Google se zkraje tohoto týdne stal nejhodnotnější společností světa, pozornost ale upoutal i jeho nadýchaný finanční polštář ve výši 43 miliard dolarů v daňových rájích. Evropské vlády se proto ptají, jestli u nich internetová jednička vykazuje všechny tržby a platí z nich daně, nebo je vyvádí mimo dosah finančních úřadů, do Irska či na Bermudy.

Google. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Problémy kvůli daním stíhají Google hlavně v Británii a v Itálii. Otázky však vyvolává i pobočka v Česku. Podle údajů oborového Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) dosahoval tuzemský trh s reklamou v online vyhledávání za rok 2014 objemu 3,36 miliardy korun. Dominantní je na něm právě Google společně s prakticky jediným konkurentem Seznam.cz, který vykázal tržby ve výši 1,25 miliardy. Jenže český Google za stejný rok ve své výroční zprávě uvádí tržby ve výši pouhých 207,5 milionu korun, čistý příjem téměř 11 milionů a splatnou daň 5,5 milionu korun.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Kamerunec musel pryč. Jako jiní úspěšní cizinci

Česko není nedobytnou pevností jen pro nynější uprchlickou vlnu, nevpouští snadno ani ty cizince, kteří by pro ni byli zjevným přínosem. Dokumentuje to i příběh kamerunského počítačového vývojáře Fritze Ekwoge Ekwoge.

V 16 letech se Ekwoge rozhodl, že se stane programátorem a bude podnikat. Loni to dokázal v Brně, kde opanoval poslední ročník mezinárodního akcelerátoru pro inovativní firmy. Musel se však odtud kvůli přísným imigračním pravidlům vrátit domů.

  • Pegida sází na pomoc Čechů

Německé hnutí plánuje protiimigrační internacionálu. Praha v ní hraje prim

  • O2 vyhlašuje válku webové reklamě

Operátor přiznal zájem o blokování internetové reklamy. Jeho konkurenti pozorně sledují, jak tento experiment, který by se dal zpeněžit, dopadne.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat