Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Největší tuzemské banky se obalují tukem. Jejich akcionáři letos dostanou méně

Velká trojka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká trojka (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Akcionáři tří největších tuzemských bank, tedy České spořitelny, Komerční banky a ČSOB si oproti předchozímu roku výrazně pohorší. Součet dividend těchto tří bankovních domů totiž poklesl meziročně o čtvrtinu z téměř 39,36 miliardy korun na 29,31 miliardy. A to přesto, že jejich zisky vzrostly v součtu o téměř tři miliardy na 44,16 miliardy korun.

A důvod? Banky peníze převáděj na účet nerozdělených zisků z minulých let a navyšují kapitál.

„Pokud se bavíme o obalování tukem, tedy kumulaci nerozděleného zisku ve společnosti, u bank se tomu nemůžete divit. Od finanční krize se rychle a chaoticky mění požadavky na kapitálovou vybavenost a v lednu pořádně nevíte, jak ji budete počítat v prosinci,“ říká finančník Tomáš Hlaváč, který v minulosti působil například jako ředitel Škofinu či jako obchodní ředitel Credit Suisse Life and Pensions.

ČNB chce více kapitálu

Právě bankovní dividendy jsou závislé především na výši jejich kapitálové přiměřenosti. Ostatně požadavek na navýšení kapitálových rezerv ze strany ČNB stojí za tím, že Komerční banka vyplatí svým akcionářům letos výrazně méně než v posledních letech.Zatímco loni putovalo držitelům akcií (60 procent z nich drží francouzská bankovní skupina Société Genérale) celkem 11,8 miliardy, letos to bylo jen 7,6 miliardy korun. Jinými slovy loni rozdělila banka 90 procent zisku, letos to bylo asi 55 procent.

„U bank, jako je například Komerční banka, která měla dlouhodobě stabilizovanou dividendovou politiku a neměla výrazný nadbytek kapitálu nad rámec požadavků ČNB, znamenalo nedávné zvýšení požadavků ČNB nutnost přehodnotit politiku ohledně dividend tak, aby nebyla ohrožena úroveň kapitálové přiměřenosti,“ vysvětluje Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Rozhodně nejde o jedinou banku, která snížila vyplacenou dividendu. Například rakouské Erste Group, která vlastní největší tuzemskou retailovou banku, Českou spořitelnu, poputuje letos „jen“ necelých 11,5 miliardy. Loni to bylo 12,8 miliardy korun. Zbytek zisku spořitelna použije pro tvorbu kapitálového fondu pro výplatu výnosu z hybridního kapitálu a navýšení vlastního kapitálu.

Kolik akcionářům vynášejí tuzemské banky?

Kolik akcionářům vynášejí tuzemské banky?

V případě ČSOB je to však trochu složitější. Přestože se zdá, že dividenda klesla ze 14,78 miliardy korun za rok 2015 na 10,15 miliardy za loňský, není to tak. Belgická skupina KBC, která ČSOB vlastní, totiž loni ČSOB rekapitalizovala.

Jinými slovy čistý odvod, kolik KBC skutečně od ČSOB za rok 2015 dostala, činil 9,36 miliardy. Zisky bank výrazně ovlivnil jednorázový prodej karetní společnosti Visa Europe, kterou koupila zpět společnost Visa Inc. Zisk z prodej Visa například u Komerční banky činil v čistém vyjádření 959 milionů korun.

UniCredit neposlala nic

Přestože UniCredit bank vzrostl zisk z 5,64 miliardy na více než šest miliard korun, neposlala své italské matce ani korunu. „Za rok 2016 jsme nevyplatili dividendu. Díky tomu můžeme posílit kapitál, který bude sloužit pro zvýšení objemu obchodů,“ uvedl mluvčí banky Petr Plocek.

Výjimkou je Moneta Money Bank (dříve GE Money), která loni vstoupila na burzu. Ta byla, co se dividend týče, vůči svým akcionářům více než velkorysá, dokonce vyplatila vyšší dividendu, než činil její zisk za loňský rok. Akcionářům tak poslala více než pět miliard korun.

Ostatně že u banky převažují akcionáři, kterým jde o stabilní dividendový výnos, potvrdil LN v rozhovoru i šéf banky Tomáš Spurný. Dosud banka držela více kapitálu, než musela. Kapitálová přiměřenost dosahovala asi 20,5 procenta, přičemž cíl managementu je 15,5 procenta. „Právě nadbytečný kapitálový polštář umožnil bance letos vyplatit na dividendě více, než činil loňský zisk. I tak má ještě banka nadbytečný kapitálový polštář a bude si zřejmě moci dovolit vyplatit podobně vysokou dividendu i v příštím roce,“ říká Hatlapatka.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...