Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší včelí masakr. Přes zimu pomřela pětina českých včelstev

Ekonomika

  13:20
PRAHA - Největší masakr včel v českých dějinách. Toho se v lednu obával Mirek Hřebecký z Benešovska, když už mu pomřelo pět z pětadvaceti včelstev. Podle dat, která mají LN k dispozici, se jeho tehdejší obavy potvrzují.
Včela pokrytá pylem

Včela pokrytá pylem foto: Shutterstock

Výzkum mezi včelaři teď ukázal, že letošní zimu nepřežila právě pětina včelstev. To je o dost více nežli v předchozím roce, kdy šlo „jen“ o 6,6 procenta.

„Celková ztráta v Česku činí 19,4 procenta, z toho 16,9 procenta včelstev bylo uhynulých. Zbytek jich měl neřešitelné problémy s matkami. Z včelařského pohledu jde o takzvané ztracené včelstvo, které by dále nebylo schopno přežít,“ řekl LN biochemik Jiří Danihlík z Univerzity Palackého, jenž v Česku koordinuje výzkum asociace COLOSS. Hlavním viníkem je, opět, obávaná varroóza.

Vědce, kteří sesbírali vyplněné dotazníky od 973 českých včelařů, překvapilo, jak velké rozdíly panují mezi jednotlivými kraji.

Včely umíraly na otravu. Postřiky a pesticidy loni zasáhly 800 včelstev

Nejhůře zasaženou oblastí byl Moravskoslezský kraj, kde uhynula třetina včelstev. Naopak nejnižší ztráty vykázala Vysočina a Královéhradecký kraj, kde zahynulo mezi dvanácti až čtrnácti procenty medonosek. 

„Co způsobilo takové krajové rozdíly, zatím nevíme. Uvidíme, co přinesou další ročníky; třeba sledování dynamiky varroózy bude zajímavé pro vědce i přínosné pro včelaře,“ říkají olomoučtí „včelologové“.

Studie, jež teprve podruhé zahrnula Česko, přináší výsledky z 31 zemí. Míra tuzemských úhynů je srovnatelná s Německem, Švýcarskem či Estonskem. Nejdrastičtější zimování postihlo Belgii, kde úmrtnost atakuje čtyřicetiprocentní hranici.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...