Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvyšší mrakodrap světa se ve zkroušené Dubaji otevře až v lednu

Ekonomika

  10:48
DUBAJ - V lednu bude s víc než jednoročním zpožděním otevřena nejvyšší budova světa Burdž Dubaj. Vypíná se do výše víc než 800 metrů a staví se od roku 2004. Informovala o tom dnes realitní firma Emaar Properties, která stavbu realizovala.

Burj Dubai foto: wordpress.com

Dubajská věž bude otevřena 4. ledna. Na tento den připadá čtvrté výročí nástupu Muhammada bin Rašída Maktúma k moci v Dubaji.

Burj Dubai

Mrakodrap je ústředním prvkem nově budovaného dubajského centra. Tamní projekt přijde na 20 miliard dolarů (351 miliard korun) a jeho součástí je i největší nákupní středisko a také 30.000 bytů.

Čtěte více

Náklady na samotnou věž o 160 poschodích jsou odhadovány na nejmíň miliardu dolarů. Architekt Adrian Smith do stavby zakomponoval byty, kanceláře a také hotel Armani, který bude vybaven nábytkem navrženým slavným italským stylistou Giorgiem Armanim.

Výškové prvenství dubajské věže ale může být brzo minulostí. V saúdskoarabské Džiddě má vzniknout mrakodrap vysoký jeden kilometr a i o jeho výstavbu se má postarat firma Emaar.

S otevřením dubajského mrakodrapu se původně počítalo letos, ale inaugurace byla odložena. Ani Dubaj, který je považován za bohatou část Spojených arabských emirátů a mecenáše luxusních stavebních projektů, se nevyhnul současné krizi. Ceny nemovitostí tam od loňského léta spadly o polovinu a společnost Emaar oznámila pro druhou třetinu roku ztrátu 350 milionů dolarů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat