Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejvyšší soud odmítl dovolání v dieselgate, spor bude řešit obvodní soud

Volkswagen představil nové logo na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem, 9. září 2019. foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud (NS) podle týdeníku Euro odmítl dovolání společností Safe Diesel a Support Diesel, které zastupují majitele vozů z koncernu Volkswagen. Dotkla se jich aféra dieselgate.
  11:25

Volkswagen odmítl vyrovnání s českými klienty, spor o odškodnění v kauze dieselgate pokračuje

Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. I po rozhodnutí NS platí, že by měl Obvodní soud pro Prahu 8 znovu rozhodovat o nároku na případnou náhradu škody od koncernových automobilek.

O zatím nepublikovaném rozhodnutí NS dnes informoval týdeník Euro, kterému výsledek potvrdil právní zástupce Volkswagenu Robert Němec. „NS odmítl dovolání, protože nebyly splněny podmínky pro vydání rozsudku pro uznání,“ uvedl Němec podle Eura. Mluvčí NS Petr Tomíček zatím s ohledem na doručování nemůže obsah rozhodnutí komentovat.

Safe Diesel rozšíří kvůli kauze dieselgate žalobu. Zastupuje 7 tisíc Čechů

Společnosti Safe Diesel a Support Diesel podaly dovolání poté, co neuspěly u Městského soudu v Praze, který zrušil předchozí rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8. Ten původně dal oběma zprostředkujícím společnostem zapravdu a nárok spotřebitelů akceptoval.

Volkswagen prohrál spor s majiteli aut v první instanci proto, že se v požadované lhůtě nevyjádřil k jejich žalobě. Soud tedy vynesl takzvaný rozsudek pro uznání. Pražský městský soud ale později uznal námitku koncernu, že dostal výzvu k vyjádření pouze česky, nikoli německy. Ve verdiktu našel odvolací senát i další pochybení. Odvolací senát se zabýval pouze procedurálními otázkami, samotný obsah žaloby ale neřešil.

Dieselgate: Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu, odškodné žádá zhruba 90 000 řidičů

Nyní bude obvodní soud řešit nárok znovu. „Teď se teprve začne jednat o podstatě sporu, tedy o konkrétních nárocích spotřebitelů,“ řekl Euru František Honsa, advokát z kanceláře BBH zastupující společnost Safe Diesel.

Ke sporu s koncernem Volkswagen se připojily tisíce lidí, celkem podle dostupných informací žádají zhruba 1,5 miliardy korun. V Německu nebo Spojených státech už automobilisté odškodnění dostali, v ČR nikoliv.

Německý soud začal řešit žalobu kvůli Dieselgate. Svaz: Volkswagen podváděl, musí proto skládat účty

Emisní skandál propukl před pěti lety, 18. září 2015, když americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) oznámila, že v automobilech koncernu Volkswagen objevila zařízení, které dokáže ovlivnit množství vypouštěných emisí. Software umí rozpoznat, že automobil prochází emisním testem, během něhož vypouštěné škodlivé látky automaticky sníží.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat