Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nejvyšší soud vyhověl dovolání ČEZ ve sporu o 30 milionů. Kennial chce peníze za byty v Písnici vrátit

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: ČTK

Brno Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání společnosti ČEZ ve sporu o 30 milionů korun, souvisejícím s prodejem více než 700 bytů v Praze-Písnici. Peníze chce vrátit společnost Kennial, která plánovala byty koupit, uspěla ve veřejné soutěži a 30 milionů složila jako takzvanou jistotu, nakonec ale od koupě ustoupila. Spor o peníze bude znovu řešit Městský soudu v Praze.

Firma Kennial, která patřila do skupiny Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy, od transakce za 1,3 miliardy ustoupila kvůli podané určovací žalobě nájemníků. Pokládala ji za právní vadu a podstatnou změnu oproti původně smluveným podmínkám transakce. ČEZ si ale 30 milionů započetl jako smluvní pokutu.

Spor o peníze řešil nejprve Obvodní soud pro Prahu 4. Žalobu firmy Kennial zamítl. Firma ale uspěla s odvoláním k Městskému soudu v Praze, podle kterého měl ČEZ peníze vrátit. Nyní zase ČEZ uspěl u Nejvyššího soudu a spor bude pokračovat u městského soudu.

Podle nejvyšší instance by měl městský soud znovu zvážit, zda podání určovací 

žaloby nájemníky představuje tak zásadní změnu okolností, na základě které lze stornovat transakci a nepodepsat dohodnutou kupní smlouvu.

„Pokud odvolací soud věc takto nehodnotil, je jím provedené právní posouzení věci neúplné, a tudíž nesprávné,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Byty nakonec získala skupina CIB Group. V tendru skončila druhá za firmou Kennial. Mnozí nájemníci s prodejem nesouhlasili, vadilo jim to, že ČEZ nenabídl byty k odprodeji přímo jim.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!