Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Několikrát měl na kahánku. Přesto Batman nabízí stále nové příběhy

Média

  7:00
WASHINGTON/PRAHA - Společně se Supermanem je hlavní hvězdou komiksového světa. Ve filmu ho ztvárnily hvězdy jako Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney a Christian Bale. A to nedisponuje žádnými nadpřirozenými schopnostmi. Ve svém boji proti zločinu se musí spolehnout jen na svůj výcvik, odvahu a technické vymoženosti. Před 75 lety, 27. května 1939, vyšel první komiks s Batmanem. Od té doby prošel netopýří muž mnoha proměnami, stále ale nepřestává fascinovat.

Batman. foto: Warner BrosReprofoto

Muž v netopýřím kostýmu se poprvé objevil v sešitě Detective Comics číslo 27, je tak o necelý rok mladší než Superman. Batmanova minulost byla poprvé popsána v čísle 33, které vyšlo v listopadu 1939. Pod černou maskou a pláštěm se skrývá milionář Bruce Wayne, který jako devítiletý přišel při pouliční loupeži o rodiče. Onoho osudného večera přísahal, že až vyroste, pomstí smrt otce i matky a vymete zločin z rodného města. Podstoupí bojový výcvik a za přispění všech možných technických pomůcek začne jako tajemný mstitel bojovat ve svém rodném městě se zločinem. Při svém tažení se pohybuje na hranici zákona.

Batmanovy příběhy začali vytvářet Bill Finger a Bob Kane, kteří na scénu přivedli i řadu Batmanových protihráčů. Tím nejslavnějším je psychopat Joker s znetvořenou tváří. Poprvé se tento úhlavní nepřítel Batmana objevil v roce 1940. Ve stejném roce se "zrodil" Robin, Batmanovův mladší partner, který měl v civilním životě podobný osud jako Bruce Wayne.

Stále nové příběhy

Během 75 let se Wayne v kostýmu Batmana neustále pokouší vymítit zločin z rodného města, ale nikdy se mu to nepodařilo dokonale. Pro čtenáře komiksu má tenhle Batmanův částečný neúspěch velmi pozitivní důsledky - díky němu totiž mohou i dnes pravidelně hltat stále nové příběhy.

V minulosti měl Batman přitom nejméně dvakrát na kahánku, poprvé v polovině 60. let. "Nakladatel se tehdy chystal Batmana odpravit," vzpomínal po letech jeden z autorů superhrdiny Bob Kane. Za svou tehdejší záchranu vděčil netopýří muž dvěma významným změnám. Nejprve se na jaře 1964 poněkud dětinská dobrodružství s přemírou nejrůznějších vynálezů, k těm nejznámějším patří Batmobil, vrátila zpět k detektivním kořenům. Změnila se také image Batmana, zmizely některé postavy, objevily se nové. V tomto období se také poprvé objevilo dnes asi nejslavnější logo Batmana, černý netopýr ve žluté elipse.

Druhým podstatným impulzem se stal televizní seriál, který se objevil na obrazovkách v roce 1966. Následující sezona byla ve znamení batmanovského šílenství a prodeje komiksu lámaly rekordy. Vlna popularity ale rychle opadla a koncem 60. let byl Batman zpět na původní úrovni.

Opravdové znovuzrození ale přišlo až v polovině 80. let. Batmanův comeback je neodmyslitelně spojen se jménem komiksového gurua Franka Millera, který v roce 1986 vydal Návrat temného rytíře (v originále Batman: The Dark Knight Returns) a navždy změnil Batmana. Tento komiks o stárnoucím hrdinovi odstartoval novou éru - plnou temných příběhů a zmaru.

Neodolatelný Jack Nicholson

Ve stejné duchu se nesl i první z batmanovských filmů, který v roce 1989 natočil Tim Burton s Michaelem Keatonem v hlavní roli; jeho psychopatického protivníka Jokera neodolatelně zahrál Jack Nicholson. O tři roky později přidal Burton film Batman se vrací. Další dvě adaptace slavného komiksu v režii Joela Schumachera (Batman navždy s Val Kilmerem v roli Batmana a hlavně Batman a Robin s Georgem Clooneym) ale přinesly fanouškům netopýřího hrdiny zklamání. Změna přišla díky režisérovi Christopheru Nolanovi a jeho komerčně úspěšné trilogii Batman začíná (2005), Temný rytíř (2008) a Temný rytíř povstal (2012). V Temném rytíři se Batman poprvé utkal s Jokerem, kterého jako svou poslední roli skvěle zahrál Heath Ledger.

Hodně emocí vzbudilo oznámení filmového studia Warner Bros., podle kterého se novým Batmanem v pokračování filmu Muž z oceli stane hollywoodská hvězda Ben Affleck. Natáčení filmu, ve kterém se Batman setká se Supermanem, v režii Zacka Snydera má začít v roce 2014 a s premiérou se počítá v červenci 2015.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...